V českém jaderném byznysu zřejmě dojde k významné majetkové změně. Jihokorejský konglomerát Korea Heavy Industry & Development oznámil, že od ruské Gazprombank kupuje dodavatele jaderných technologií Škoda JS. Kupní cena za plzeňskou společnost by se podle informací HN měla pohybovat v řádu několika set milionů eur. "Očekáváme, že všechny naše dohody týkající se převzetí Škody JS dokončíme během prvního pololetí roku 2020, kdy také převezmeme kontrolu a vlastnická práva," řekl Patrik Jin‑Sung Jun, prezident a předseda představenstva Korea Heavy Industry & Development.
Vedení Škody JS uvedlo, že zatím není s chystanou změnou vlastníka obeznámeno. "Vámi uváděnou informaci potvrdit nemůžeme," řekl mluvčí podniku Jan Stolár. K chystané transakci se do uzávěrky vydání HN nevyjádřila ani ruská strana.
Podle Korejců má podnik vynikající know‑how, škodí mu ale mezinárodní sankce kvůli ruské okupaci části Krymu. "Je to jediná tuzemská firma na sankčním seznamu USA, na seznamu Evropské unie ale nefiguruje. Sankce jsou podstatný důvod, proč se Rusové rozhodli podnik prodat," uvádí pro HN jeden český zdroj, který si nepřeje být jmenován.
Přes zmíněné problémy si Škoda JS udržuje ziskovost – loni vytvořila provozní zisk téměř 257 milionů korun. Její hlavní zakázkou jsou momentálně dodávky pro jadernou elektrárnu Mochovce na Slovensku, pro kterou firma vyrobila dvě tlakové nádoby reaktoru typu VVER 440. Nejnověji firma uzavřela na Ukrajině kontrakt za 27 milionů eur (asi 690 milionů roku) pro dva bloky Rovenské jaderné elektrárny. Zakázku za skoro 400 milionů korun získala i na britské jaderné elektrárně Hinkley Point, kam reaktory dodává francouzská Areva. Největší podíl na výrobě ale nyní dělají u plzeňské strojírny kontejnery na vyhořelé palivo pro české i zahraniční elektrárny.
Přímo na Česko připadá pouze asi čtvrtina tržeb podniku. "V Česku děláme kompletní servis a údržbu primárního okruhu všech šesti bloků, které tu máme. Dále modernizační akce v Temelíně a Dukovanech, zajišťovali jsme zvyšování výkonu elektráren i dodávky některých dílů," řekl v červnu v rozhovoru pro HN generální ředitel Škody JS Vladimír Poklop.
V Česku firma v roce 2014 doplatila na zastavení jaderného tendru v Temelíně. Podle Poklopa v něm ztratila tříletou práci svých nejlepších lidí. "My uvádíme, že jenom nás stála nabídka čtvrt miliardy čistého. Samotnou Škodu JS, ne konsorcium s Rosatomem, ve kterém jsme byli," uvedl Poklop.
Přicházející jihokorejský investor slibuje, že "bude normalizovat situaci kolem sankčních režimů" a aktivně se podílet na současných obchodních případech i získávání nových zakázek. "To umožní Škodě JS vrátit se tam, kam patří, tedy na špičku mezi dodavateli jaderných zařízení," dodal Patrik Jin‑Sung Jun. Podle něj koncern pomůže Škodě posílit její přítomnost na stávajících trzích a získat trhy nové.
Korea Heavy Industry & Development je finanční investor, který kupuje strojírenské podniky po celém světě a také obchoduje s ropou a zkapalněným plynem LNG. Sídlo firmy je v Soulu. Kancelář v Los Angeles má na starosti rozvoj mezinárodních projektů, kancelář v New Yorku zase poskytuje projektový management. Dceřinými společnostmi korejského koncernu jsou irská Sinoterra Global Limited a na venezuelský trh orientovaná entita Vetok.
Škoda JS patří do Gazpromem kontrolované strojírenské skupiny Uralmash, jež v minulosti vlastnila také strojírnu Pilsen Steel, která se letos dostala do insolvence.
Skupina kolem Gazpromu není nijak spojená s hlavním ruským dodavatelem jaderných zařízení Rosatomem, který usiluje také o zakázku na dostavbu elektrárny v Dukovanech. Mezi oběma ruskými skupinami naopak panují ostře konkurenční vztahy a Škoda JS nedostala v poslední době od Rosatomu jedinou významnější zakázku. Je přitom hlavním dodavatelem, který je nyní po Evropě staví.
Kromě Rosatomu je dalším hlavním zájemcem o Dukovany jihokorejská KHNP. Ta staví a provozuje jaderné reaktory přímo v Jižní Koreji. Mimo domácí půdu zatím dokončila jen projekt elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech. Majetkový přesun v jednom z téměř jistých dodavatelů pro Dukovany ale podle jednoho ze zdrojů HN neznamená, že by se automaticky posilovala pozice korejské firmy v tendru.
S přispěním Martina Ehla
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist