Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou v konkurzu a od loňského ledna nevyrábějí, propustí 500 zaměstnanců. Informaci České televize potvrdila předsedkyně zdejších odborů Ivanka Smolková. Ve firmě tak zůstane zhruba 50 lidí.
Insolvenční správce Jaroslav Brož v prosinci řekl, že podnik má koupit strategický výrobní partner z oboru. Podle Smolkové Pilsen Steel kupuje německá skupina Maxe Aichera, Brož to ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.
"Jde o 477 lidí, ve firmě jich zůstane 47, z toho jediný člověk z výroby a zbytek z administrativy," řekla Smolková. Podle ní dostanou výpovědi po 20. lednu, protože musí uběhnout třicetidenní lhůta pro nahlášení hromadného propouštění.
Ředitel plzeňského úřadu práce Zdeněk Novotný v pátek řekl, že koncem minulého roku obdržel oznámení podniku o hromadném propouštění a potvrdil čísla uvedená Smolkovou.
Podle obou souvisí propouštění s novým majitelem podniku. Z podniku lidé odejdou 31. března.
"Insolvenční správce rozhodl o organizační změně, kterou oznámil úřadu práce tak, aby mohlo dojít po uplynutí zákonné lhůty k hromadnému propouštění. S odbory jsme to projednali," řekl Brož. Počet propouštěných potvrdil, podle něj se odvíjí od potřeb kupujícího. "Komplexně nejvýhodnější nabídka byla taková, že je zájem pouze o část zaměstnanců, ne o všechny," uvedl. Dodal, že z poptávky všech uchazečů bylo zřejmé, že by hromadné propouštění stejně nastalo.
Smolková uvedla, že Pilsen Steel kupuje německá skupina Maxe Aichera. Podle webových stránek podniká ve výrobě oceli, nemovitostech a ekologii, má ocelárny Lech u Augsburgu a v maďarském Ózdu a s více než 1000 zaměstnanci produkuje kolem 1,5 milionu tun oceli.
"Nebudu to ani potvrzovat, ani vyvracet. Nebudu se vyjadřovat k tomu, koho jsme vybrali," řekl Brož. Uvedl ale, že jde o firmu ze stejného sektoru. "Pokud poptávka na trhu bude, kupující, kterého jsme vybrali, je schopný podnik znovu nějakým způsobem v rámci své obchodní strategie kultivovat," řekl.
Soud dal Pilsen Steel naději na prodej novému zájemci. Za osm let ruští vlastníci vytvořili miliardové ztráty
"Nejsem už přesvědčena, že jde o koupi podniku, ale o rozprodej. Není to žádný zachránce," uvedla Smolková. Podle ní je podivné, že na seznamu lidí, kteří mají zůstat, nejsou zaměstnanci z výroby. Odbory se na výběru lidí nepodílely. Podle Brože nejde o rozprodej, ale o prodej celé firmy. Zájemce si vybral jen část zaměstnanců. "A je plně v jeho kompetenci a v rámci jeho obchodní strategie, kdy, jak a kterou část bude provozovat," uvedl.
Smolková už se snažila informaci o propouštění zaměstnancům zprostředkovat. "Protože mi přijde naprosto nefér, že jim zaměstnavatel pouze vnitřním informačním systémem ve firmě oznámil, že se odstávka od 2. ledna prodlužuje (firma nevyrábí od loňského ledna) a že jsou doma za 60 procent mzdy. Není v co doufat," uvedla. Je skeptická k tomu, že by lidé dostali dlužné peníze. Kolektivní smlouva mezi vedením podniku a odbory přestala platit letos 1. ledna. Zaměstnanci dostali naposledy zhruba 60 procent srpnové výplaty.
Podle Brože zaměstnanci nějaké peníze dostanou, ale rozhodně ne všechno, protože je to dáno výší pohledávek za podnikem a výtěžkem ze zpeněžení majetku. "Jejich pracovněprávní nároky evidujeme a ty budou uspokojeny, ale teď nedokážu říct, z jaké části," uvedl. Bude s nimi jednat o výpovědi ze strany zaměstnavatele, o dohodě nebo o okamžitém zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacených mezd.
Podle úřadu práce většina lidí z Pilsen Steel, který už přes rok nevyrábí a v němž lidé dostávali jen část mzdy, někde pracuje. Na úřad práce tak často ani nepřijdou a zůstanou v současném zaměstnání. "Pro ty, co se k nám přijdou zaevidovat, vzhledem k tomu, že pořád máme hodně volných míst, šance získat práci je, ale záleží na detailech," uvedl Novotný. Výpovědní doba bude od 1. února do 31. března. Nezaměstnanost v Plzeňském kraji v listopadu stagnovala na dvou procentech.
Věřitelský výbor a správce vybrali 4. prosince kupce podniku. Jeho jméno tehdy neuvedli, ani kupní cenu, která byla údajně nejvyšší z pěti nabídek. "Jsme ve finalizaci kontraktačního procesu," řekl Brož.
Do insolvenčního řízení, které začalo loni 19. června, se přihlásilo 87 věřitelů, kteří uvádějí, že jim podnik dluží 9,4 miliardy korun. Insolvenční správce tehdy popřel asi 7,8 miliardy korun včetně pohledávek tří největších věřitelů – ruských bank Vněšekonombank, VEB Kapital a Mezinárodní investiční banky. Správce uznal jen malou část, o zbytek se banky soudí v incidenčních sporech. Ani jedna nemá zástupce ve věřitelském výboru, v němž je finanční úřad, Česká správa sociálního zabezpečení a Plzeňská teplárenská.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist