V beskydských lesích ve Veřovických vrších v minulých letech řádil kůrovec a sucho. Mnoho stromů museli lesníci pokácet a na několika desítkách hektarů vznikly pusté holiny. Neutěšený pohled na prořídlé beskydské pláně by ale neměl trvat dlouho. Lesy ČR loni v září odstartovaly rozsáhlý projekt výsadby stromů, který by měl Beskydům pomoci. Výsadba je navíc koncipovaná tak, že by se podobná kalamita neměla opakovat. Sázet se totiž budou nejen smrky, ale i listnáče, a to několik různých druhů. Les by tak měl být mnohem odolnější.

"Cílem projektu je změna druhové skladby ve prospěch původních dřevin podle stanovištních podmínek. Vysazujeme původní dřeviny, ale i takzvané přípravné, které na rozsáhlých plochách vytvoří příznivé lesní klima," říká mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Do země půjdou například sazenice buku, dubu, habru a jedle, ale i jeřáby, javory, či dokonce třešně ptačí. Lesníci navíc vysadí stromy s různou rychlostí růstu.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Mix druhů lépe odolá suchu i kůrovci

Smíšené lesy, tedy lesy s jehličnany i listnáči, lépe odolávají škůdcům i větru, sněhu, mrazu a suchu. Důležité je, aby šlo také o stromy různě staré s více stromovými i keřovými patry. "Škůdci pak musí překonávat větší vzdálenosti a jsou vystaveni více přirozeným predátorům a nepříznivým podmínkám než v monokultuře jakéhokoli dřevinného druhu. Listnaté stromy jsou také stabilnější a mechanicky odolnější, ale všechno má své limity a neplatí to absolutně," dodává Jouklová.

Než budou beskydské holé pláně připomínat les, tedy stromy vyrostou alespoň do jednoho metru, potrvá to tři až pět let.

Na obnovu získali z EU 24 milionů

Zalesňování začalo loni na podzim a bude pokračovat letos na jaře. Na sedmi dílčích plochách se bude zalesňovat také v roce 2023. Na projekt, který má trvale zazelenat beskydské holiny, dostaly Lesy ČR dotaci z Evropské unie ve výši téměř 24 milionů korun. Součástí projektu je nejen sázení dřevin, ale také každoroční ochrana malých stromků po následující čtyři roky.

Na žádosti o tuto finanční injekci pracovali dva úředníci téměř dva roky. "Dotace je pro nás významná. Všechna opatření jsou v souladu s požadavky plánu péče o CHKO Beskydy a jedná se o zcela razantní změnu druhové skladby," shrnuje Jouklová.

V Beskydech mají Lesy ČR ještě jeden menší projekt podobného zaměření. Poblíž Mořkova a Hodlsavic také sázejí původní druhy stromů, které tu rostly ještě před tím, než se začalo s hospodářskou výsadbou monokultur smrků.

Na tento další projekt získali lesníci téměř milionovou evropskou dotaci.

"Loni jsme také podali projektovou žádost na výsadbu dřevin v oblasti Velkého Javorníku. Žádáme o dotaci ve výši 10 milionů korun, ale žádost zatím není posouzená. Pokud bychom uspěli, projekt letos zahájíme a ukončíme za čtyři roky," doufá Jouklová.

Lesy ČR vysazují smíšené porosty už řadu let. Záleží ale také na nadmořské výšce a místních přírodních podmínkách. "Je třeba vědět, že smrk není zapovězená dřevina a například do lesů v podhorských a horských polohách patří spolu s bukem či jedlí a dalšími dřevinami. Ve středních nadmořských výškách a pahorkatinách ale dáváme přednost javorům, jedlím, bukům, jilmům a lípám. Loni jsme vysadili 60 milionů sazenic a obnova lesa patří k prioritám podniku," ujišťuje Jouklová.

O evropské peníze na ochranu přírody je velký zájem

Peníze pocházejí z dotačního programu Operační program Životní prostředí, ze kterého může Česko využít z evropských fondů až dvě a půl miliardy eur na projekty, které chrání přírodu. Kromě lesů se z něj financuje třeba zlepšování kvality vody a mnoho dalších. Zajímavostí je, že o udělení dotace rozhodují české úřady, nikoli bruselské, a to na základě předem stanovených podmínek a pravidel vyladěných v souladu s českou legislativou. V případě ochrany lesů o penězích rozhoduje Agentura ochrany přírody a krajiny.

O peníze na ochranu životního prostředí je velký zájem, a i proto se do tohoto operačního programu přesunula část peněz původně určených na inovace ve firmách. Příští rok začíná nové dotační období, a právě ochrana přírody bude jednou z investičních priorit EU. Ochrana klimatu a omezování emisí CO2 je nyní celosvětovým trendem a EU chce být do roku 2050 klimaticky neutrální. I proto podporuje například sázení stromů, které jsou přírodními pohlcovači skleníkových plynů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist