Zisk i výnosy americké společnosti Apple ve fiskálním prvním čtvrtletí překonaly očekávání. Přispělo k tomu obnovení růstu prodeje iPhonů a rostoucí poptávka po doplňcích, jako jsou bezdrátová sluchátka AirPods. Čistý zisk za tři měsíce do konce prosince stoupl o 11,4 procenta na 22,24 miliardy dolarů (509 miliard korun), oznámila v úterý firma. Apple zároveň poprvé za dva roky vystřídal jihokorejského konkurenta Samsung na pozici světové jedničky v dodávkách chytrých telefonů. Vyplývá to podle serveru CNBC z údajů několika analytických společností.

Firma Strategy Analytics například uvedla, že Apple ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil dodávky smartphonů meziročně o sedm procent na 70,7 milionu přístrojů, zatímco dodávky Samsungu klesly o jedno procento na 68,8 milionu přístrojů. Třetí místo obsadila čínská společnost Huawei, které se dodávky propadly o sedm procent na 56 milionů přístrojů. Huawei se stala terčem obchodních restrikcí ze strany Spojených států kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu.

"Byl to nejlepší růstový výkon Applu od roku 2015," uvedl Neil Mawston z firmy Strategy Analytics. "Apple oživuje díky nižším cenám telefonů iPhone 11 a silnější poptávce v Asii a Severní Americe," dodal.

V celém loňském roce si nicméně Samsung vedoucí pozici v dodávkách smartphonů udržel. Podle firmy Strategy Analytics dodal zákazníkům 295,1 milionu přístrojů. Druhé místo obsadila společnost Lenovo, zatímco Apple byl až na třetí příčce. Dodávky Huawei činily 240,5 milionu přístrojů a dodávky Applu 197,4 milionu přístrojů.

Celkové dodávky chytrých mobilních telefonů se loni podle firmy Strategy Analytics snížily o procento na 1,41 miliardy přístrojů. V samotném čtvrtém čtvrtletí dodávky klesly na 374,5 milionu z 376 milionů ve stejném období předchozího roku. 

Zisk Applu na akcii činil 4,99 dolaru, zatímco analytici čekali zisk jen 4,54 dolaru na akcii. Výnosy se zvýšily o devět procent na 91,8 miliardy dolarů, analytici počítali s výnosy jen 88,5 miliardy dolarů. Ve druhém fiskálním čtvrtletí firma očekává výnosy v rozmezí 63 miliard až 67 miliard dolarů, což je více, než předpokládají analytici. To ukazuje, že firma věří v silnou poptávku po svých produktech i v období, které je obvykle nejslabším v roce.

Výnosy divize služeb, která zahrnuje iCloud či Apple TV+, stouply o 17 procent na 12,7 miliardy dolarů, zaostaly však za očekáváním. Tržby z prodeje iPhonů stouply o osm procent na 55,97 miliardy dolarů, hlavně díky novým modelům. Firmě se tak podařilo zastavit rok trvající trend poklesu tržeb z prodeje iPhonů. Tržby z prodeje dalších produktů, včetně sluchátek AirPods či hodinek Apple Watch, stouply o 37 procent na deset miliard dolarů. Generální ředitel Tim Cook upozornil, že poptávka po těchto produktech je vysoká a Applu se ji nedaří uspokojit.

Cena akcií Applu se od minulého roku, kdy Cook varoval, že firma zřejmě nesplní své finanční cíle stanovené pro největší prodejní čtvrtletí fiskálního roku 2019, více než zdvojnásobila. Apple od loňského roku snížil ceny v Číně, která je jedním z jeho nejdůležitějších trhů, aby zde oživil tržby. Společnost se také snaží prosadit v placených službách, loni spolu s bankou Goldman Sachs představila kreditní kartu a nabídla předplatné pro televizní a herní služby. V reakci na úterní výsledky akcie firmy po oficiálním uzavření trhu rostou, napsala agentura Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist