Německá automobilová skupina Volkswagen v úterý ráno oznámila, že uzavře na dva až tři týdny své evropské závody. Poslední směna ve většině provozů bude tento pátek, oznámil koncern. Výroba v automobilce Škoda Auto se zastaví již tuto středu ve 22:00, obnovena bude v neděli 5. dubna ve 22:00, uvedl v úterý odborový předák Jaroslav Povšík.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na úterní tiskové konferenci ale uvedl, že k úplnému zastavení výroby dojde v pátek. Podle Babiše je uzavření výroby čistě rozhodnutím koncernu VW. (Celou zprávu najdete ZDE.) Zaměstnanci Škody budou od 18. března do 29. března dostávat 70 procent platu, poté 75 procent. Ve firmě jsou již dva potvrzené případy nákazy koronavirem, píše vedení automobilky v dopise zaměstnancům

Výrobu zastaví i automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA). Kolínská výrobna však k přerušení výroby přikročí až od středy 25. března, trvat by mohlo do pátku 17. dubna.

Podle bleskového šetření Hospodářské komory ČR, do kterého se zapojilo přes 1300 jejích členů, vyplývá, že preventivní opatření vlády na zabránění šíření koronaviru dolehla už na více než čtyři pětiny firem. Největší část podniků očekává pokles tržeb o dvě až čtyři pětiny proti tomu, co by utržily bez dopadů koronaviru. Největší potíže hlásí zejména živnostníci a menší firmy. 

Řada firem bude podle prezidenta komory Vladimíra Dlouhého nucena zpozdit platby svým dodavatelům. To bude mít negativní efekt na celou řadu dalších firem zapojených do dodavatelských řetězců a v konečném důsledku na všechny občany, dodal. Podle odhadů Hospodářské komory stát musí k záchraně ekonomiky před kolapsem v následujících třech měsících vedle programů Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) připravit přibližně 40 miliard korun. 

V úterý také pokračoval další propad pražské burzy, i když pomalejším tempem než v pondělí. Index PX odpoledne ztrácel i téměř pět procent, nakonec zavíral slabší o 3,01 procenta na 738,23 bodu. Níže byl naposledy v březnu 2009. Nejvýrazněji dnes klesly akcie mediální společnosti CME.  Česká koruna k euru mírně posílila a vůči dolaru klesla na nejslabší úroveň téměř za tři roky.

S cílem zmírnit dopady koronaviru na české firmy a domácnosti bankovní rada České národní banky na mimořádném pondělním jednání snížila jednomyslně základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,75 procenta. Rada je zároveň připravena úrokové sazby dále snížit, pokud si to vyžádá ekonomický vývoj. 

Všeobecné informace ohledně šíření koronaviru v Česku a ve světě sledujte v on-line reportáži zde

On-line reportáž

Vypnout obnovování
06:39
Škoda Auto dnes ukončí výrobu

Automobilka Škoda Auto, jeden z největších českých zaměstnavatelů, dnes kvůli prevenci šíření koronaviru zastaví výrobu. Výrobní linky se ve 22:00 zastaví ve všech třech výrobních závodech v ČR - v Mladé Boleslavi, Kvasinách i Vrchlabí. Zaměstnanci by se na svá pracoviště měli znovu vrátit v pondělí 6. dubna ráno. Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) se obává toho, že zahraniční pracovníci nebudou dodržovat karanténu.

06:39
On-line reportáž pokračuje

Dobrý, i dnes vás vítáme u pokračování ekonomické on-line reportáže.

23:01
Online přenos končí

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž věnovaná ekonomickým událostem spojeným s šířením koronaviru končí, dění pro vás budeme sledovat opět zítra.

21:46
Americké akcie výrazně posílily, smazaly část pondělního propadu

Americké akcie dnes posílily díky nadějím, že nová stimulační opatření pomohou kompenzovat negativní dopady pandemie koronaviru na ekonomiku. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 5,2 procenta a obchodování zakončil na 21.237,38 bodu. V pondělí se přitom propadl o téměř 13 procent, což představovalo jeho nejprudší jednodenní pokles od roku 1987.

21:39
Airbus přeruší výrobu ve Francii a Španělsku

Airbus přeruší kvůli epidemii nového koronaviru na čtyři dny výrobu ve Francii a ve Španělsku. Evropský výrobce letecké techniky dnes podle zdrojů agentury Reuters také avizoval, že pokud krize v souvislosti s tímto onemocněním potrvá měsíce, bude potřebovat vládní pomoc.

19:55
Indexy madridské i frankfurtské burzy vzrostly

Index madridské burzy IBEX se dnes zvýšil o 6,41 procenta na 6498,5 bodu. Zaznamenal tak nejprudší nárůst od roku 2010. Španělský premiér Pedro Sánchez dnes oznámil, že vláda vyčlení na boj s dopady nového koronaviru 200 miliard eur (5,4 bilionu Kč), a to ve formě půjček, státních záruk, úlev i přímé pomoci.

Index frankfurtské burzy DAX vzrostl o 2,25 procenta na 8939,10 bodu. Jeho nárůstu nezabránila ani zpráva institutu ZEW, podle které důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v březnu kvůli obavám z dopadů koronaviru klesla na nejnižší úroveň od finanční krize v roce 2008.

19:51
Moneta nevyplatí druhou část dividend

Moneta Money Bank nevyplatí druhou část dividend za loňský rok, čistý zisk si ponechá. Důvodem je nepředvídatelná situace způsobená pandemií koronaviru a její dopad na českou ekonomiku. Banka to dnes oznámila na svém webu. Monetě loni klesl konsolidovaný čistý zisk o 4,3 procenta na čtyři miliardy korun. Akcionářům z něj chtěla vyplatit celkem 6,65 korun za akcii, kvůli dnešnímu pozastavení ale akcionáři dostali pouze pololetní dividendu 3,30 korun na akcii, banka jim ji vyplatila loni v prosinci.

19:46
Evropské akcie po pondělním propadu posílily

Evropské akcie dnes posílily po pondělním propadu vyvolaném obavami z koronaviru. Výrazný nárůst zaznamenala burza v Madridu, která těžila z ohlášených opatření španělské vlády na podporu ekonomiky. Panevropský akciový index STOXX 600 se dnes zvýšil o 2,26 procenta a uzavřel na 291,07 bodu, zatímco v pondělí se propadl o téměř pět procent.

19:43
Britská vláda podpoří podnikatele 330 miliardami liber

Britská vláda se kvůli dopadům epidemie koronaviru zaručí místním firmám za půjčky částkou až 330 miliard liber (9,86 bilionu korun). Oznámil to dnes ministr financí Rishi Sunak. Podle agentury Reuters to činí 15 procent britského hrubého domácího produktu. Premiér Boris Johnson uvedl, že vláda bude pro ochranu ekonomiky zasažené epidemií koronaviru postupovat jako kabinet ve válečných časech.

19:35
Babiš: Finance kvůli epidemii odloží kontroly nových EET do srpna

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odloží do 1. srpna kontroly elektronické evidence tržeb (EET) těm, jichž se má povinnost začít týkat od května. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s předsedy politických stran a vedením Sněmovny.