Německá automobilová skupina Volkswagen uzavře na dva až tři týdny své evropské závody. Největšího výrobce aut na světě k tomu vede pandemie způsobená novým typem koronaviru a s ní související odbytové potíže. Poslední směna ve většině provozů bude tento pátek, oznámil v úterý koncern. Automobilka zároveň varovala, že letošní rok bude velmi obtížný. 

"Vzhledem k významnému zhoršení odbytu a zvýšené nejistotě, co se týče dodávek dílů do našich závodů, zastavíme v nejbližší době výrobu v závodech, které provozují značky koncernu," uvedl šéf automobilky VW Herbert Diess.

Všechny české továrny automobilky Škoda Auto zahájí odstávku výroby ve středu ve 22 hodin, řekl v úterý škodovácký odborový předák Jaroslav Povšík serveru E15. Premiér Andrej Babiš (ANO) na úterní tiskové konferenci uvedl, že k úplnému zastavení výroby dojde v pátek. Podle Babiše je uzavření výroby čistě rozhodnutím koncernu VW.

V pondělí Babiš řekl, že s výzvami na uzavření výroby ve Škodě Auto nesouhlasí. V úterý poznamenal, že pochopil, že jde o dobré opatření. "Bereme to na vědomí. Když zavře taková fabrika, má dopad na celý řetězec," poznamenal premiér. Chce se zeptat Škody Auto, jaký bude dopad na další firmy. Jde o klíčovou část české ekonomiky, zdůraznil.

Škoda Auto zaměstnává přes 30 000 lidí. Na její výrobu je zároveň napojeno velké množství subdodavatelů.

Kvůli šíření koronaviru se zastaví výroba i v kolínské automobilce Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA), a to  od 25. března, tedy od středy příštího týdne výrobu. Přerušena by mohla být až do pátku 17. dubna.

V TPCA pracuje v současnosti zhruba 2500 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku. Jaký bude mít zastavení výroby na firmu dopad, mluvčí neuvedl.

Ke konci týdne se podle Diesse výroba zastaví ve španělských závodech, v portugalském městě Setubal, dále v Bratislavě a v italských provozech Lamborghini a Ducati. Většina německých a evropských závodů Volkswagenu se začne připravovat na pozastavení výroby na dva až tři týdny, uvedl koncern.

"Škodovka by měla zastavit linky a nechat lidi doma. A přidat by se měly další firmy! Lidé mají logicky strach. A navíc oprávněný pocit nespravedlnosti. Mnozí z kanceláří pracují z bezpečí domova, zvládnou za sto procent mzdy zajistit svoje děti. Není to fér," podpořil uzavření Škody také náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík (ČSSD).

Provoz ve svém závodě v Maďarsku od pondělí zastaví také výrobce luxusních vozů Audi, který je rovněž součástí koncernu Volkswagen. Rozhodl se tak v reakci na oznámení skupiny. "To opatření ovlivní závody Audi v Ingolstadtu, Neckarsulmu, Bruselu, dále v Mexiku a v maďarském Györu," dodala automobilka.

Závody skupiny Volkswagen v Číně provoz naopak znovu zahájily. Výjimkou jsou závody ve městech Čchang-ša a Urumči.

Škoda Auto, která je součástí německého koncernu, má první potvrzený případ nákazy koronavirem. Odbory v mladoboleslavské automobilce proto požadovaly 14denní karanténu pro zaměstnance. 

V pondělí oznámil dočasné uzavření svých evropské závodů, včetně továrny ve slovenské Trnavě, francouzský výrobce automobilů PSA. Téhož dne o přerušení provozu ve většině závodů informoval rovněž italsko-americký konkurent Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Odstávky mají u obou automobilek trvat do 27. března.

Volkswagen je největším výrobcem aut na světě, skupina vlastní celkem 12 značek. Patří mezi ně značky osobních automobilů Volkswagen, Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, značky nákladních aut MAN a Scania a rovněž užitkové vozy Volkswagen a motocykly Ducati.