John Hollows, generální ředitel Československé obchodní banky, je přesvědčený, že na nadcházející propad ekonomiky jsou tuzemské finanční domy lépe připraveny, než byly na předchozí krizi, kterou před více než dvanácti lety spustily nesplácené hypotéky v USA.

"Obecně bych řekl, že bankovní sektor je v mnohem lepší kondici, než byl v roce 2008, a může si se současnými problémy poradit," říká Hollows v rozhovoru pro HN. "Otázka jen je, zda jsou banky silné dostatečně. V této krizi jsme stále zatím ve velmi rané fázi, nevíme, jak je krize vážná a jak dlouho bude virus lidem komplikovat život."

Hollows upozorňuje, že stále existuje mnoho neznámých - není například jasné, zda se epidemie nevrátí, jak rychle se zotaví ekonomika a jak účinná bude vládní pomoc firmám a živnostníkům.

Největší bankovní skupina v Česku eviduje více než 60 tisíc žádostí o odložení splátek, které podali klienti zasažení mimořádnými koronavirovými opatřeními. Nejvíc postižené jsou podle Hollowse úvěry v maloobchodním prodeji, dopravě a letectví, pohostinství, službách a zábavě. "Musím říci, že se díváme na každý sektor a možné ztráty tam vidíme v každém z nich," připustil šéf ČSOB.

Belgická bankovní skupina KBC, do které ČSOB patří, už proto odhadla náklady na úvěrové riziko na letošní rok. Banky v takových situacích nejistoty musí vytvářet oprávky − dávat stranou peníze jako rezervu na potenciálně nesplácené úvěry, spotřebitelské půjčky a hypotéky. Hollows řekl, že oprávky za celou skupinu KBC budou letos v objemu asi 1,1 miliardy eur (29,2 miliardy korun) a dosud nespecifikovanou rezervu z této celkové sumy bude třeba vytvořit i v ČSOB.

Krize podle Hollowse také ukázala, že bankám se vyplatily investice do digitalizace a že zaměstnanci mohou efektivně pracovat i z domova.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se