John Hollows, generální ředitel Československé obchodní banky, je přesvědčený, že na nadcházející propad ekonomiky jsou tuzemské finanční domy lépe připraveny, než byly na předchozí krizi, kterou před více než dvanácti lety spustily nesplácené hypotéky v USA.

"Obecně bych řekl, že bankovní sektor je v mnohem lepší kondici, než byl v roce 2008, a může si se současnými problémy poradit," říká Hollows v rozhovoru pro HN. "Otázka jen je, zda jsou banky silné dostatečně. V této krizi jsme stále zatím ve velmi rané fázi, nevíme, jak je krize vážná a jak dlouho bude virus lidem komplikovat život."

Hollows upozorňuje, že stále existuje mnoho neznámých - není například jasné, zda se epidemie nevrátí, jak rychle se zotaví ekonomika a jak účinná bude vládní pomoc firmám a živnostníkům.

Největší bankovní skupina v Česku eviduje více než 60 tisíc žádostí o odložení splátek, které podali klienti zasažení mimořádnými koronavirovými opatřeními. Nejvíc postižené jsou podle Hollowse úvěry v maloobchodním prodeji, dopravě a letectví, pohostinství, službách a zábavě. "Musím říci, že se díváme na každý sektor a možné ztráty tam vidíme v každém z nich," připustil šéf ČSOB.

Belgická bankovní skupina KBC, do které ČSOB patří, už proto odhadla náklady na úvěrové riziko na letošní rok. Banky v takových situacích nejistoty musí vytvářet oprávky − dávat stranou peníze jako rezervu na potenciálně nesplácené úvěry, spotřebitelské půjčky a hypotéky. Hollows řekl, že oprávky za celou skupinu KBC budou letos v objemu asi 1,1 miliardy eur (29,2 miliardy korun) a dosud nespecifikovanou rezervu z této celkové sumy bude třeba vytvořit i v ČSOB.

Krize podle Hollowse také ukázala, že bankám se vyplatily investice do digitalizace a že zaměstnanci mohou efektivně pracovat i z domova.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru