Pandemie na začátku roku zničila plány takřka všem turistům. Koronavirus je už ale v řadě destinací na ústupu, a více než čtvrtina ze 120 turisticky atraktivních zemí světa už je otevřená nebo se v následujících dnech Čechům otevře. Mnoho lidí proto zajímá, jak ještě zachránit letošní dovolenou v zahraničí. 

Jsou k tomu navíc příhodné podmínky, leteckým společnostem chybí peníze a jdou s cenami letenek v průměru o pětinu dolů. V případě Řecka nebo Portugalska jsou slevy dokonce v řádech vyšších desítek procent. Cestovní kanceláře také zejí prázdnotou a prahnou po klientech, stejně tak turistická letoviska v cílových zemích. Cestovat tak lze levněji než kdy dřív.

Zároveň je tu ale hrozba druhé vlny pandemie, krachů cestovek i aerolinek. Při vstupu do některých zemí navíc pravděpodobně přetrvají přísnější podmínky, na které se bude muset turista připravit.

Roman Škrabánek

Oslovili jsme proto Romana Škrabánka, prezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, který odpovídal na otázky našich čtenářů.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Straková Ludmila
Dobrý den, máme zaplacenou zálohu-placeno listopad 2019, na 10 denní pobyt na Kapverdských ostrovech,doplatek do 4.8.2020, máme prý zaplatit, co máme dělat?Děkuji Straková L.
Pokud máte dle platebního kalendáře ve sjednané smlouvě o zájezdu termín úhrady doplatku 4.8., pak máte ještě dostatek času na rozhodnutí, jak postupovat. Pokud v termínu doplatku nebude zjevné, že zájezd nelze uskutečnit, tedy nebudou v té době vyhlášena restriktivní opatření platná pro období termínu zájezdu s výrazným dopadem na jeho uskutečnění, pak byste měli doplatek uhradit. V opačném případě by cestovní kancelář mohla nedoplacení zájezdu kvalifikovat jako porušení smlouvy. Doporučuji ovšem prostudovat si všeobecné smluvní podmínky cestovní kanceláře, které jsou nedílnou součástí smlouvy o zájezdu.
Roman Škrabánek
Lucie P.
Dobrý den, uvažujeme o cestě do Lombardie, konkrétně k jezeru Lago Di Como. Letecky s přestupem na vlak buď v Bergamo a nebo Milán. A proto se ptám, jaká je tam aktuální bezpečnostní situace, jaké jsou podmínky k cestě, jaká jsou omezení a jestli vůbec doporučujete cestu do této destinace. Bohužel jsem nikde nenašla aktuální info. Děkuji za odpověď. Lucie P.
Hezký den, aktuální informace o podmínkách vstupu do jednotlivých zemí jsou zveřejňovány ministerstvem zahraničních věci na webových stránkách www.mzv.cz v rámci rozcestníku informací k cestování do jednotlivých zemí. Vstupu na území Itálie v současné době již nic nebrání, nejsou žádná restriktivní opatření ani pro cestu tam, ani při návratu zpět do České republiky.
Roman Škrabánek
Jana
V druhé polovině září máme jet na Sardinii, je to podle Vašeho názoru bezpečné a co je třeba si ohlídat v cestovním pojištění (máme u ERV), jak by se postupovalo pokud by se při pobytu v místě vyskytla nákaza?Děkuji
Hezký den, ostrovní destinace v rámci Itálie, včetně Sardinie, patří mezi ty nejbezpečnější oblasti, v cestovním pojištění si ověřte, zda pokrývá náklady i na zdravotní péči v souvislosti s nákazou COVID-19, zdravotní péče vám však bude vždy poskytnuta ve státních zařízeních na základě evropského průkazu zdravotního pojištění.
Roman Škrabánek
Petr
Dobrý den, měl jsem koupený zájezd na duben a cestovní kancelář mi nabízí poukaz. Bojím se, abych o své peníze nepřišel. Mám jistotu, že se o své peníze nemusím bát? Děkuji za odpověď
Hezký den, o své peníze se určitě bát nemusíte, cestovní kancelář vydává poukaz na základě zákona „Lex Voucher“, a to v hodnotě plateb, které jste za zájezd uhradil. Poukaz na zájezd je ze zákona krytý pojištěním pro případ úpadku, takže o své peníze nepřijdete. Pokud poukaz nevyužijete na zájezd do 31.8.2021, pak máte nárok na vrácení peněžní částky.
Roman Škrabánek
Iveta
Dobrý den, koncem září máme letět do Turecka do Alanye, zajímalo by mě jaké budou podmínky, ohledně vycestování a návratu zpět do ČR. Děkuji
Hezký den, aktuální podmínky ohledně vycestování a návratu zpět do ČR jsou uvedeny na stránkách ministerstva zahraničních věcí. Momentálně byl znovuzaveden volný pohyb osob téměř do všech zemí EU, na základě jednání s ministerstvem lze dovozovat, že v následujícím horizontu dojde k uvolnění cestování i do některých třetích zemích. Osobně se domnívám, že vycestování do Turecka koncem září již nic bránit nebude.
Roman Škrabánek
Péťa
Hezký den, rád bych letos přece jen vycestoval do zahraničí, mohl byste mi doporučit opravdu bezpečné destinace, kde nebudu omezený ani po příjezdu ani při návratu zpět do ČR? Děkuji a držím palce, ať přežijete!
Mezi opravdu bezpečné destinace určitě patří země s kratší dojezdovou vzdáleností, a to Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko, se kterými také ministerstvo zahraničních věcí aktivně, na základě příznivé epidemiologické situace, vyjednávalo vzájemné zrušení omezujících překážek pro volný pohyb osob, dále také Řecko a Bulharsko. O zájezdy do všech těchto destinací je momentálně vysoký zájem. Jinak omezení při návratu do ČR momentálně existuje v rámci EU pouze při cestách do Portugalska, Švédska a polského Slezska.
Roman Škrabánek
Josef
Dobrý den, u CK máme zaplaceno 2/3 z ceny dovolené. Byl nám zaslán poukaz na zaplacenou částku včetně podmínek. Manželka je ale na rodičovské dovolené a tudíž “chráněna osoba”. Po telefonátu se zaměstnancem CK mi bylo sděleno, ze pokud je smlouva napsána na mě, nespadáme do této skupiny a nemohou nám být vráceny peníze. Takže máme možnost si vybrat novy zájezd nebo čekat do 9/2021 až nám peníze laskavě vrátí. Kdyby byla žena napsána jako první, penize by prý vrátili. Je toto jednání v pořádku?
Hezký den, pro určení chráněné osoby jsou ze zákona přípustné 2 varianty, varianta určení dle objednavatele (podporována právně nezávazným stanoviskem MMR) nebo varianta určení dle konkrétních cestujících. Je to dáno tím, že dle definice pojmu "zákazník" je zákazníkem jak osoba, která smlouvu o zájezdu sjednala, tak i osoba, v jejíž prospěch byla sjednána. Dle výkladu renomované advokátní kanceláře, který si naše asociace nechala zpracovat, cestovní kancelář při obou variantách postupuje v souladu se zákonem, který je v tomto de facto dvoucestný.
Roman Škrabánek
Petr
Dobrý den, 25.7. máme Smartwingsem odletět na Řecký ostrov Kos. Myslíte že to dopadne? Mohu odmítnout cestovce Blue Style dovolenou, z důvodu obavy z onemocnění Covidem. Díky za odpověď.
Hezký den, cestám do Řecka již nic nebrání, cestovní kanceláře avizují vysoký zájem o letecké zájezdy do Řecka od počátku července. Pokud byste zájezd zrušil z důvodu obavy, musel byste uhradit odstupné dle všeobecných smluvních podmínek, jenž jsou nedílnou součástí sjednané smlouvy o zájezdu.Ostrov Kos je nádherný, určitě se na zájezd vydejte a přeji hezkou dovolenou :-)
Roman Škrabánek
Markéta Slavíčková
Dobrý den, máme zaplacenou zálohu na dovolenou na Severní Kypr. Doplatek do 30. 7., odlet 30.8.2020. Je to prosím reálné, nebo máme dovolenou raději někam přebukovat, např. na řecké ostrovy? Děkuji Vám za odpověď.
Hezký den, Severní Kypr je destinace mimo EU, pro kterou nelze predikovat rozvolnění opatření. Pokud se s cestovní kanceláří dohodnete na změně destinace, je to jen na Vašem uvážení. Řecko je bezpečnou a jistou destinací bez jakýchkoli omezení.
Roman Škrabánek
Jan P.
Prosím, je možné, aby cestovní kancelář prodávala zájezdy a nebyla pojištěná proti úpadku? Děkuji
Hezký den, z pohledu zákona to možné není, podmínkou provozování činnosti cestovní kanceláře je sjednání povinného pojištění pro případ úpadku a úhrada ročního příspěvku do Garančního fondu. Pojištění pro případ úpadku je obvykle sjednáváno na pojistné období 1 roku a pojišťovna tuto skutečnost osvědčuje vydáním certifikátu. Před zakoupením zájezdu bych doporučil ověřit na webových stránkách cestovní kanceláře platnost certifikátu. Platnost pojištění lze ověřit i přímo na stránkách příslušné pojišťovny či na stránkách ministerstva pro místní rozvoj, které vede jako dozorový orgán veřejný seznam cestovních kanceláří. Bez platného pojištění by byla činnost cestovní kanceláře nezákonná.
Roman Škrabánek
Marek
Dobry den, jak je to s hrazenim zdravotnich nakladu atd v pripade ze v cizine onemocnim covid-19? Mate prehled zda toto onemocneni patri mezi hrazene u zakladnich cestovnich pojisteni?
Hezký den, doporučuji seznámit se před cestou podrobně s podmínkami cestovního pojištění, zejména zda by náklady v souvislosti s nákazou COVID-19 byly hrazeny či spadají do výluk z pojištění. Mezi jednotlivými pojišťovnami mohou být rozdíly. Každopádně v rámci EU má občan ČR nárok na ošetření a zdravotnickou péči ve státních zařízeních, vyplývající z titulu evropského průkazu zdravotního pojištění.
Roman Škrabánek
Štěpán
Vzhledem k semaforu od MZV by mě zajímalo, zda při odletu z Vídně do jiné země je schopen stát dohledat, že jsem cestoval například do země červené zóny, přestože se zpět na území ČR vrátím opět Z Z Rakouska, které může být zelené. Děkuji.
Hezký den, to je spíše dotaz na státní úřady. zda dochází k poskytování přeshraničních informací o odletech a příletech do/z zemí červené zóny z letišť mimo území ČR. Domnívám se, že jistý informační mechanismus v rámci EU existovat může ...
Roman Škrabánek
Machová Jindra
Jsme osoby starší 65 let.Zrusily jsme zájezd mi. Cestovka od nás požaduje storno poplatek, protože jsme zrušili zájezd my.Mame nárok na celou částku?
Hezký den, pokud jste zrušili budoucí zájezd dle §2533 obřanského zákoníku, tedy bez udání důvodu (např. z důvodu obavy z vycestování), pak má cestovní kancelář nárok na odstupné ve výši dle všeobecných smluvních podmínek, které jsou nedílnou součástí smlouvy o zájezdu, a vám by měl být vrácen rozdíl mezi uhrazenou částkou a výší odstupného (stornopoplatku). Jako osoby starší 65 let byste měli nárok na vrácení celé částky v případě, že cestovní kancelář nemůže zájezd realizovat z důvodu vyšší moci a sama zájezd zruší. Pokud byl termín zahájení zájezdu do 31.8.2020, pak můžete do 3 měsíců požádat cestovní kancelář o vydání tzv. storno poukazu na zájezd v hodnotě 10% zaplaceného odstupného s dobou platnosti 12 měsíců. Tento storno poukaz pak můžete uplatnit při nákupu dalšího zájezdu u dané cestovní kanceláře.
Roman Škrabánek
Libuše
Dobrý den, měli jsme s manželem na březen koupený zájezd do maďarských lázní. Manželovi je 66 a smlouva je psaná na něj, mně je 62. Cestovní kancelář nám ale vrátila jen polovinu s tím, že lex voucher uplatňuje podle cestujících a ne podle objednavatele, proto mně vystavili poukaz a nemám podle nich právo na vrácení peněz jako manžel. Vím ale, že jiné cestovní kanceláře to berou podle toho, kdo zájezd objednával, tudíž bychom pak dostali zpět všechny peníze. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď...
Hezký den, pro určení chráněné osoby jsou ze zákona přípustné 2 varianty, varianta určení dle objednavatele (podporována právně nezávazným stanoviskem MMR) nebo varianta určení dle konkrétních cestujících. Je to dáno tím, že dle definice pojmu "zákazník" je zákazníkem jak osoba, která smlouvu o zájezdu sjednala, tak i osoba, v jejíž prospěch byla sjednána. Dle výkladu renomované advokátní kanceláře, který si naše asociace nechala zpracovat, cestovní kancelář při obou variantách postupuje v souladu se zákonem, který je v tomto de facto dvoucestný.
Roman Škrabánek
Petra Ch.
Dobrý den, máme zaplacené letenky na Maltu, odlet z Vidně. Jaká je situace na Maltě? Jaké jsou podmínky při ceste tam i zpět. Co je třeba dodržet. Děkuji
Hezký den, informace o podmínkách vstupu do jednotlivých zemí, včetně Malty jsou publikovány na www.mzv.cz v rozcestníku informací k cestování.
Roman Škrabánek
Eva B.
Pane prezidente Asociace, můžete nám doporučit nějaké poznávací zájezdy do okolních zemí? Případně s krátkým odpočinkem. Děkuji
Hezký den, oblíbenými poznávacími zájezdy jsou zájezdy do Rakouska a Slovinska, v nabídkách cestovních kanceláří naleznete množství zajímavých zájezdů do horských oblastí či k jezerům pro období červenec-říjen. Oblíbenými jsou také odpočinkové relax pobyty do slovenských, maďarských, slovinských a chorvatských lázní. Tradičně lákavá je oblast Vysokých Tater, v Maďarsku pak lázně Sárvár, Hévíz, Harkany, Eger, Hajdůszobosló apod, a ve Slovinsku např. Moravské Toplice, v Chorvatsku lázně Tuhelj. Báječných míst je spousta nejen v okolních zemích, ale také v České republice :-)
Roman Škrabánek
Vaclav Blazek
Dobry den, Muze dorazit nase ceska babicka do Spanelska k nam na navstevu (Katalansko - Barcelona), dne 27.6. ma koupenou letenku s Ryan Air. Dekuji.
Přeji hezký den, ano, babička může vyrazit, do Španělska je možné vstoupit bez restrikcí od 22.6., do ČR je návrat bez restrikcí již od 15.6. :-)
Roman Škrabánek
Alena
Mám zaplacený zájezd od Bulharska s odletem 4.7.2020. Vzhledem k tomu, že mám cestovat s rodinou, mám obavy z vycestování a ze situace v destinaci. Rád bych tedy zájezd nyní zrušil. Cestovní kancelář po mě však chce storno poplatek. Má na to nárok? Alena, Domažlice
Hezký den, vzhledem k tomu, že nejsou v platnosti již žádná restriktivní opatření pro vycestování do Bulharska a zpět do České republiky, pak má cestovní kancelář opravdu nárok na odstupné ve výši dle všeobecných smluvních podmínek, které jsou nedílnou součástí sjednané smlouvy o zájezdu. Termín zahájení zájezdu je brzký, pak výše odstupného bude, předpokládám, již vyšší. Bulharsko však patří mezi bezpečné destinace, tak není třeba mít velké obavy :-)
Roman Škrabánek
Tamara
Dobrý den, zvažujeme nákup autobusového zájezdu s CK do Chorvatska. Jaké jsou prosím podmínky pro dopravu autobusem v rámci zájezdu? Může jet celý autobus a jak to bude se zastávkami na WC? Děkuji
Hezký den, pro dopravu zájezdovým autobusem nejsou na základě vyjádření ministerstva zdravotnictví, o které naše asociace požádala, žádná omezení, tzn. že je možné obsazovat celou kapacitu autobusu a není zavedena povinnost nošení roušky. Zdravotní zastávky jsou samozřejmě realizovány, je to dáno i předpisy upravujícími dobu řízení a odpočinku řidičů.
Roman Škrabánek
Karin Procházková
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde se dají získat aktuální informace ke vstupu do jednotlivých zemí. Kontrétně by mě zajímaly podmínky ke vstupu na Island, který bychom rádi v létě s rodinou navštívili. Děkuji
Hezký den, informace o podmínkách vstupu do jednotlivých zemí, včetně Islandu, jsou publikovány na www.mzv.cz v rozcestníku informací k cestování. Island stojí určitě za to navštívit :-)
Roman Škrabánek
Marie Fliegelová
Dobrý den, jak je to s poznávacími zájezdy. Je vhodné je vůbec v současné situaci absolvovat? Máme zaplacený zájezd do Irska s odjezdem 18.7.
Hezký den, dle semaforu MZV je Irsko v zelené zóně zemí s nízkým rizikem nákazy. Cestování v rámci EU je od 15.6., s výjimkou 2 zemí a jedné oblasti, bez jakýchkoli restrikcí, tak není důvod necestovat :-)
Roman Škrabánek