Majetek zakladatele a šéfa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose překonal rekord z doby před rozvodem. Jeho bývalá manžela Mackenzie je nově druhou nejbohatší ženou světa. Vyplývá to z nejnovějších údajů agentury Bloomberg. Bezos je nejbohatším mužem planety.

Středeční růst akcií Amazonu na nový rekord zvýšil hodnotu Bezosova majetku na 171,6 miliardy dolarů (4,1 bilionu korun). Předchozí rekordní hodnota ze 4. září 2018 podle Bloombergu činila 167,7 miliardy dolarů.

Loni se však Bezos při rozvodu vzdal čtvrtiny svého majetku.

Letos se hodnota Bezosova majetku zvýšila o 56,7 miliardy dolarů. Americká ekonomika přitom kvůli koronavirové pandemii směřuje do nejhorší recese od hospodářské krize ve 30. letech minulého století a desítky milionů lidí přišly o práci. Amazonu pomáhá, že pandemie urychlila přesun zákazníků z kamenných obchodů do internetových.

Bezos vlastní 11 procent akcií firmy, což tvoří většinu jeho majetku.

Související

Většina miliardářů, kterým se podařilo letos výrazně zvýšit majetek, pochází z technologického sektoru.

Jsou mezi nimi šéf výrobce elektrických aut Tesla Elon Musk, jehož majetek se od ledna zvýšil o 25,8 miliardy dolarů, a rovněž zakladatel firmy Zoom Video Communications Eric Yuan. Hodnota jeho majetku se zvýšila téměř čtyřnásobně na 13,1 miliardy dolarů.

Hodnota majetku Mackenzie Bezosové, která po rozvodu koupila čtyři procenta akcií Amazonu, činí 56,9 miliardy dolarů. Na žebříčku nejbohatších lidí světa agentury Bloomberg jí patří 12. místo. Z žen je pak na druhém místě, za dědičkou francouzské firmy L'Oreal Francoise Bettencourtovou Meyersovou, když v poslední době překonala Alici Waltonovou a Julii Flesherovou Kochovou.

Ne všem miliardářům se však letos daří. Španěl Amancio Ortega, zakladatel oděvní společnosti Inditex vlastnící mimo jiné obchodní řetězec Zara, letos přišel o 19,2 miliardy dolarů. To je největší ztráta ze všech miliardářů na seznamu Bloombergu.

Hodnota majetku majitele firmy Berkshire Hathaway Warrena Buffetta se snížila o 19 miliard dolarů, hodnota majetku francouzského podnikatele Bernarda Arnaulta, který se pohybuje v odvětví luxusních doplňků, pak o 17,6 miliardy dolarů.

Většině bohatých se ale podařilo odolat poklesu. Celkový majetek 500 nejbohatších lidí světa se tak zvýšil na 5,93 bilionu z 5,91 bilionu dolarů na začátku roku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru