Generální ředitel Tesly Elon Musk splnil podmínky pro výplatu odměny 2,1 miliardy dolarů (téměř 48 miliard korun). Od května je to již druhá mimořádná odměna, kterou dostane, a to díky masivnímu růstu akcií společnosti, upozornila agentura Reuters.

Akcie Tesly v poslední době rostly a tržní kapitalizace firmy se dostala téměř na 300 miliard dolarů. Tesla je tak podle tržní kapitalizace největší automobilkou na světě. Přestože v úterý akcie klesly, šestiměsíční průměrná tržní kapitalizace firmy dosáhla 150 miliard dolarů. Splnila se tak podmínka pro uvolnění druhé z celkem 12 odměn ve formě akcií, které Muskovi slibuje jeho dohoda z roku 2018.

Musk jako ředitel nedostává pravidelně žádný plat, peněžní odměny ani kapitál. Jeho jedinou kompenzací je odměna, kterou však obdrží jen v případě, že se firmě podaří splnit stanovené cíle. První odměna z května činila 700 milionů USD (17,5 miliardy Kč).

Podle dohody Musk získá v příštích deseti letech ve 12 tranších celkem 20,3 milionu akciových opcí v odhadované hodnotě 56 miliard dolarů za podmínky, že se mu podaří splnit řadu výkonnostních a provozních cílů, včetně toho, že tržní hodnota Tesly do roku 2028 vystoupí na 650 miliard dolarů při stálém tempu růstu tržní kapitalizace každých deset měsíců o 50 miliard dolarů. Tento cíl se zdál v době uzavření dohody nemožný. Tržní kapitalizace Tesly, která se specializuje na výrobu elektromobilů, tehdy činila asi 60 miliard dolarů a cena akcií 250 dolarů za kus.

Po splnění daného cíle může vždy Musk koupit 1,69 milionu akcií Tesly za cenu 350,02 dolaru za kus. To je méně než čtvrtina jejich současné hodnoty, která činí 1594 dolarů. Kdyby tedy akcie okamžitě prodal, vydělal by 2,1 miliardy dolarů. K uvolnění další, tedy třetí části odměny musí šestiměsíční průměrná tržní kapitalizace firmy činit 200 miliard dolarů nebo firma musí mít čtyři čtvrtletí za sebou výnosy nejméně 35 miliard dolarů nebo očištěný zisk před úroky, zdaněním a odpisy ve výši tří miliard dolarů.

V případě, že by se nepodařilo cíle splnit, nedostane Musk nic. Pokud však bude celý balíček vyplacen, bude Musk nejlépe placeným ředitelem ve Spojených státech. Už sama dohoda byla co do výše odměny největším ujednáním, jaké kdy bylo v USA mezi generálním ředitelem a správní radou uzavřeno.

Devětačtyřicetiletý Musk už teď patří mezi nejbohatší lidi světa. Hodnota jeho majetku nyní podle agentury Bloomberg činí asi 71,5 miliardy dolarů, což ho v žebříčku miliardářů sestavovaném Bloombergem řadí na devátou příčku.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru