Akcie americké technologické společnosti Twitter na světových burzách výrazně oslabují. Na frankfurtské burze jejich cena klesla až o osm procent. Důvodem je páteční rozhodnutí firmy trvale zrušit účet končícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Twitter tento krok zdůvodnil tím, že Trumpův účet představuje riziko dalšího podněcování k násilí. 

Podle zprávy agentury Reuters by mohla být ztráta společnosti po takovém poklesu ceny zhruba 2,5 miliardy dolarů. "Trump má velmi loajální sledující a spousta z nich může celou síť opustit, když z ní byl Trump natrvalo vyloučen," uvedl pro Reuters Andrea Cicione z makléřské společnosti TS Lombard. "Očekávejte mírný úbytek uživatelů," dodávají analytici ze společnosti Berstein. 

Ke stejnému kroku jako Twitter se rozhodly i další významné sociální sítě. Trumpův oficiální profil tak uživatelé nenajdou už ani na Facebooku či Instagramu. Jejich akcie ale nezaznamenaly takový propad. Americká média také přinesla informaci, že se sanfranciská policie chystá na možnou demonstraci prezidentových příznivců před sídlem firmy. "I když respektujeme právo lidí na to vyjádřit svůj názor, jasně jsme vysvětlili, co vedlo k našemu rozhodnutí minulý týden," uvedl mluvčí firmy v tiskovém prohlášení.

Pro Donalda Trumpa byl twitterový účet hlavním komunikačním kanálem. Na této sociální síti ho sledovalo přes 88 milionů lidí. Během listopadových prezidentských voleb začal Twitter i Facebook označovat některé jeho příspěvky jako zavádějící či nepravdivé. Jednalo se především o ty, ve kterých Trump psal o výsledcích voleb a možných podvodech při sčítání hlasů. 

Twitter nejprve Trumpův účet dočasně zablokoval kvůli příspěvkům, v nichž prezident odmítal odsoudit násilné středeční vniknutí svých podporovatelů do budovy amerického Kongresu. K definitivnímu zrušení účtu přistoupil v pátek, kdy v oficiálním prohlášení mimo jiné uvedl, že není možné, aby na této sociální síti fungoval účet, který podněcuje lidi k násilí. 

Trump krok Twitteru označil za omezování svobody projevu. "Jak už jsem řekl dříve. Twitter zachází čím dál tím dál při omezování svobody projevu. Dnes se spojil s demokraty a radikální levicí a odstranil můj účet, aby mě umlčeli," uvedl Trump ve svém vyjádření na účtu @POTUS, který funguje jako kanál jeho prezidentské kanceláře.

Krajně pravicové skupiny jsou nadále velmi aktivní na digitálních platformách, jako je Parler, Gab, MeWe, Zello či Telegram, a mohly by se stahovat z mainstreamových sociálních médií, poznamenala agentura Reuters. 

Parler je nicméně od pondělí nedostupný. V současné chvíli tuto aplikaci stáhli ze svých obchodů jak Google, tak Apple. Amazon zase vypnul firmě služby na svých serverech. O Parleru jako o své budoucí platformě uvažoval i Trump.

Související

Komentáře ke článku

hajek 12.01.2021 08:18
Pokud si Trump teď udělá účet na jiné sociální platformě, tak mu ho taky zruší? Nebo případně, když to bude něco mimo okruhu gigantů, tak ti giganti zruší celou tu platformu, jako to udělali s Parlerem? Hnus? Ano. Liberální demokracie v praxi.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru