Nemůžeme si dovolit stejně vysoký veřejný dluh jako Spojené státy či Japonsko, vysvětluje v rozhovoru pro HN David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte. Jsme na "dobré" cestě k zdvojnásobení váhy dluhu během několika let. Taková dynamika může investory vyděsit.

HN: Kdy podle vás dosáhne veřejné zadlužení takové výše, že stát bude ze zákona povinen dávat rozpočty rychle do pořádku –  buď zvýšením daní, nebo snížením výdajů, případně obojím?

Podle Národní rozpočtové rady narazíme na dluhovou brzdu v roce 2024, mně vychází, že bychom se na oněch 55 procent měli dostat v roce 2025.

HN: Tedy jen kosmetický rozdíl daný jinými odhady vývoje ekonomiky?

Ano, lišíme se jenom o rok. Vzhledem k tomu, že máme před sebou celou řadu neznámých – těmi hlavními je vývoj ekonomiky, protože zadlužení je poměrový ukazatel v relaci k HDP, tak ekonomický vývoj hraje důležitou roli. Vůbec nevíme, jak dlouho bude ta současná mizérie trvat, jak dlouho bude ekonomika polomrtvá, polozavřená. Tedy víme, že tři týdny jsou minimum, ale asi budeme pokračovat s výraznými restrikcemi i dál. 

Pokud dokážeme dostat pandemii pod kontrolu do poloviny roku, tak bychom si mohli vystačit s již přijatým půlbilionovým deficitem pro letošní rok. Pokud ne, pokud budeme muset čelit v druhé polovině roku opakovaným vlnám pandemie, pak se deficit může prohloubit nad tuto hodnotu, a tedy i dluh může růst rychleji. Potom je riziko, že opravdu můžeme mít problém s dluhovou brzdou už v roce 2024. 

HN: Kdy by měla konsolidace rozpočtu začít, aby nedošlo k vyvolání opětovné recese jako na začátku minulého desetiletí?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.