Provozní zisk EBITDA průmyslového holdingu Czechoslovak Group (CSG) loni meziročně klesl o 13 procent na 2,26 miliardy korun. Tržby se zvýšily o 27 procent na 15 miliard korun. Firma, kterou vlastní a řídí podnikatel Michal Strnad, o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.

Z pohledu EBITDA se nejlépe dařilo automobilce Tatra Trucks, která přispěla k holdingovému výsledku zhruba půl miliardou korun, společnost Excalibur Army vytvořila provozní zisk 375 milionů, Slovak Training Academy, která školí ve slovenských Košicích piloty vrtulníků, dosáhla spolu se sesterskou společností European Air Services EBITDA 485 korun milionů a výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla DAKO-CZ bezmála 300 milionů korun.

„Na to, že máme za sebou rok ovlivněný zásahem covidu, jsme dosáhli vynikajícího výsledku. Výkonnost našich společností nebyla zásadně ovlivněna i díky tomu, že se nám podařilo udržet výrobu. Vždyť například Tatra Trucks byla v roce 2020 jednou z mála automobilek, která ani na den nepřerušila výrobu, a tím bez problémů naplnila nasmlouvané obchodní kontrakty,“ uvedl finanční ředitel CSG David Chour.

Obtížnější situace byla podle něj v leteckém průmyslu, kde se společnosti z holdingu musely vypořádat s největšími negativními vlivy.

Firmy z Czechoslovak Group působí v automobilovém, železničním, leteckém i hodinářském průmyslu a vyrábějí zbraně, munici či speciální vozidla. Kromě divize Land Systems, kde se soustřeďuje obranná výroba a obchod pozemních vozidel či munice, se rychle rozvíjí divize Aerospace, kam patří výroba radarů ve společnosti ELDIS Pardubice, servis civilních letadel či letecký výcvik.