Cena emisních povolenek v Evropské unii vystoupila v úterý na rekord a poprvé přesáhla hranici 50 eur (1292 korun) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. K růstu cen přispívá mimo jiné přísnější politika ochrany klimatu a také vysoká poptávka od investorů. 

Cena se dopoledne zvýšila asi o 1,3 procenta a dostala se na 50,05 eura za tunu. To je maximum od roku 2005, kdy EU systém obchodování s povolenkami zavedla.

„Je to špatná zpráva především pro všechny podniky podléhající systému ETS, tedy s nutností platit za povolenky. Jde nejen o elektrárny a teplárny, ale o celou řadu podniků těžkého průmyslu, jako jsou například hutě a ocelárny, chemičky, a mnoho dalších,“ řekl analytik poradenské společnosti ENA Jiří Gavor. Evropského systému obchodování s emisemi se v Česku povinně účastní asi 250 zařízení.

Krátce před 11:00 SELČ se cena povolenek pohybovala kolem 49,65 eura za tunu, a stále tak proti předchozímu dni vykazovala růst asi o půl procenta. Cena za vypouštění škodlivin do ovzduší tak v EU ještě nikdy nebyla vyšší.

Hlavní kontrakt s vypořádáním letos v prosinci jen za duben zdražil o 14,7 procenta a od začátku letošního roku vykazuje nárůst o více než 49 procent. „Je zde mnoho faktorů, které hovoří pro růst cen. Právě proto vidíme ceny na těchto úrovních,“ řekla agentuře Reuters analytička Ingvild Sörhusová ze společnosti Refinitiv.

Mezi hlavními faktory, které podporují růst cen, jsou zejména přísnější cíle omezování skleníkových plynů stanovené v EU. Patří k nim ale i zvýšená poptávka po emisních povolenkách od finančních investorů. Ty na trh přilákal vytrvalý růst cen v posledních měsících a také shoda mezi analytiky, že ceny v příštích letech pravděpodobně dál porostou.

V konečném důsledku se podle Gavora ze společnosti ENA růst cen povolenek dotkne všech spotřebitelů, protože táhne nahoru i ceny elektřiny. „Tak rychlý a razantní nárůst cen povolenek je do značné míry způsoben spekulací a také snahou se předzásobit na další období. Po raketovém růstu by měla přijít aspoň částečná korekce, nicméně celkový trend bude rostoucí,“ dodal analytik.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist