Automobilka Škoda Auto v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 46 procent na 448 milionů eur (zhruba 11,6 miliardy korun) z 307 milionů eur před rokem. Ve své výsledkové zprávě to ve čtvrtek oznámil mateřský koncern Volkswagen.

Tržby Škody Auto v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly zhruba o čtyři procenta na 5,049 miliardy eur (130 miliard korun). Automobilka dodala zákazníkům 249 553 osobních vozů, tedy o 7,2 procenta více než před rokem.

Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody, vyrábí ale i v Číně, v Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích. Automobilka v současnosti vyrábí deset modelových řad a loni dodala zákazníkům přes milion vozů.

Německý automobilový koncern Volkswagen v prvním čtvrtletí více než zpětinásobil provozní zisk. Vydělal 4,8 miliardy eur (124 miliard Kč) ve srovnání se ziskem zhruba 900 milionů eur před rokem. Firma, jejíž součástí je právě i mladoboleslavská Škoda Auto, ve zprávě o hospodaření zároveň upozornila, že nárůstu zisku nezabránily ani negativní důsledky pandemie a globálního nedostatku čipů.

„Zodpovědně jsme řešili dopady covidu-19 a nedostatku polovodičů a pokračovali v investicích do elektrifikace a digitalizace našich aut,“ uvedl finanční ředitel podniku Arno Antlitz. Předpověděl, že dopady nedostatku čipů na automobilový průmysl budou ve druhém čtvrtletí ještě výraznější.

Tržby koncernu se meziročně zvýšily o 13 procent na 62,4 miliardy eur (1,6 bilionu Kč). Volkswagen v prvním čtvrtletí dodal zákazníkům 2,4 milionu vozidel, což je o 21,2 procenta více než před rokem. Firma navíc uvedla, že počítá s výrazným růstem dodávek i tržeb také v celém letošním roce.

Dodávky automobilů s elektrickým pohonem se v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobily a dosáhly 133 300 vozů. „Naše úspěšná elektrická ofenziva dál nabírá tempo a výrazně ji rozšiřujeme atraktivními novými modely,“ uvedl předseda představenstva koncernu Herbert Diess.