Míra inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na dvě procenta, a po více než dvou letech je tak nad cílem Evropské centrální banky (ECB). V březnu činila 1,7 procenta. Nejvýraznější cenový vzestup je patrný v zemích Visegrádské skupiny (V4), včetně České republiky. Ve své konečné zprávě to ve středu oznámil statistický úřad Eurostat. Zároveň potvrdil, že míra inflace v zemích eurozóny vystoupila na 1,6 procenta z březnové hodnoty 1,3 procenta.

Před rokem, kdy už se Evropa i zbytek světa potýkaly s šířením koronavirové infekce, byla míra inflace v eurozóně 0,3 procenta a v celé EU činila 0,7 procenta.

Nejvýraznější inflaci mělo v dubnu Maďarsko, a to 5,2 procenta. Následuje Polsko s inflací 5,1 procenta a za ním je Lucembursko, kde míra inflace činila 3,3 procenta. V České republice inflace vystoupila na 3,1 procenta. Do visegrádské čtyřky patří vedle Maďarska, Polska a České republiky ještě Slovensko, které je jako jediné z V4 členem eurozóny, a používá tedy jednotnou evropskou měnu euro. Míra inflace na Slovensku v dubnu vystoupila na 1,7 procenta.

„V dubnu k růstu roční inflace v eurozóně nejvíce přispěly energie (+0,96 procentního bodu), dále služby (+0,37 procentního bodu), potraviny, alkohol a tabák (+0,16 procentního bodu) a neenergetické průmyslové zboží (+0,12 procentního bodu),“ uvádí Eurostat.

Nejnižší míru inflace v dubnu mělo Řecko, kde činila -1,1 procenta, dále Portugalsko (-0,1 procenta) a Malta (0,1 procenta). Ve srovnání s březnem roční inflace klesla ve třech členských zemích, zatímco v jedné zůstala beze změn a ve 23 zemích unie se zvýšila.

Proti březnu se spotřebitelské ceny v EU zvýšily o 0,6 procenta a stejným tempem vzrostly také v eurozóně.

Pokud by se nebraly v úvahu ceny energií, činila by v dubnu míra inflace v eurozóně 0,7 procenta. Ceny energií se totiž za duben zvýšily o 0,7 procenta a meziročně jsou v eurozóně vyšší o 10,4 procenta.

Evropská centrální banka už dříve upozornila, že inflace by se do konce roku mohla dostat nad její cíl, který si stanovila těsně pod dvěma procenty. Po přechodném vzestupu cen ECB očekává, že se růst zmírní a v dalších letech se bude pohybovat pod cílovou hodnotou.