První země na světě, kde bitcoinem půjde platit stejně jako dolary. Nayib Bukele, prezident středoamerického státu Salvador, uspěl se svým plánem zavést zákon, který by ustanovil tuto virtuální měnu jako běžné platidlo vedle oficiální měny, amerického dolaru.  Jeho iniciativu schválil parlament.

Parlament návrh přijal většinou 62 z 84 hlasů. Zákon vstoupí v platnost za 90 dnů. Poslanci se ke kryptoměně přiklonili navzdory tomu, že se jejich rozhodnutí může odrazit na programu pomoci, o němž země jedná s Mezinárodním měnovém fondem (MMF) a který přesahuje jednu miliardu dolarů (20,9 miliardy korun).

Podle prezidenta Bukeleho přijetí bitcoinu občanům Salvadoru žijícím v zahraničí usnadní posílání plateb do vlasti. Ve středoamerické zemi půjde nadále platit i americkým dolarem.

„Naší zemi to přinese to finanční začlenění, investice, turistiku, inovaci a ekonomický rozvoj,“ napsal Bukele na Twitteru krátce před hlasování v parlamentu, který ovládá jeho strana a její spojenci.

Finančním začleněním měl přitom na mysli začlenění tisíců lidí do legální ekonomiky. Salvadorský prezident už dříve poukazoval na to, že „70 procent obyvatel nemá bankovní účet a pracuje načerno“.

Ti, kteří bitcoin použijí, se podle něj nevystaví riziku. „Vláda zaručí převod na přesnou hodnotu v dolarech v době každé transakce,“ napsal dále na sociální síti.

Bukele, který je v zemi rovněž hlavou vlády, uvedl, že stát na ustanovení bitcoinu jako své další měny spolupracuje se společností Strike, která stojí za stejnojmennou digitální peněženkou. Firma má pomoci státu vybudovat moderní finanční infrastrukturu založenou na technologii bitcoinu, takzvaném blockchainu. Zakladatel platformy Strike Jack Mallers na konferenci uvedl, že jde o přelomový krok pro tuto kryptoměnu. Přirovnal ho k výstřelu, jenž padl na začátku americké války za nezávislost, která následně vedla ke vzniku Spojených států.  

„Bitcoin má funkci jak skvělého rezervního aktiva, tak vynikající peněžní sítě. Držením bitcoinů se mohou rozvíjející se ekonomiky chránit před potenciálními inflačními šoky národních měn. Navíc přijetí virtuální měny jako zákonného platidla poskytuje Salvadoru nejbezpečnější a nejefektivnější globálně integrovanou otevřenou platební síť na světě,“ uvedl Mallers. Ustanovení bitcoinu jako zákonného platidla podle něj pomůže uvolnit sílu a potenciál této kryptoměny pro každodenní použití, z čehož mohou těžit jednotlivci, firmy i veřejný sektor.

Server CNBC upozorňuje na to, že bitcoin je pouze virtuální měna, která není krytá žádným aktivem a nemá ani plnou důvěru žádné vlády na světě. „Jeho hodnota je částečně odvozena také ze skutečnosti, že je digitálně vzácný, existovat bude pouze v omezeném množství 21 milionů bitcoinů,“ uvádí server. Podle CNBC chce stát spolupracovat také s týmem lidí, kteří jsou „bitcoinovými lídry“, aby mu pomohli vybudovat nový finanční ekosystém. „Bukeleho strana Nuevas Ideas má většinu v zákonodárném sboru země, takže přijetí zákona je velmi pravděpodobné,“ dodává server.

Související

Zavedení bitcoinu jako platidla v běžném životě zřejmě může fungovat. V Salvadoru se nejčastěji používá hotovost a zhruba 70 procent obyvatel nemá bankovní účet či kreditní kartu. Zhruba 20 procent salvadorského hrubého domácího produktu dělají takzvané remitence, tedy peníze, které pošlou domů občané Salvadoru, kteří pracují v jiných zemích. Služby, přes které lidé peníze posílají, si za to účtují procenta z částky, takové převody trvají i několik dní a peníze si příjemci musí vyzvednout osobně.

Podle serveru Business Wire zavedením bitcoinu jako běžné měny budou moci mít obyvatelé země bankovní účty v mobilech. „Ekonomika z velké části závislá na hotovosti by se mohla změnit na inovativní, inkluzivní a transparentní digitální ekonomiku,“ uvádí server. Už v březnu společnost Strike v zemi zavedla aplikaci na mobilní platby a ta se brzy stala nejstahovanější aplikací v Salvadoru.

Související

Komentáře ke článku

Lukáš Hrbek 06.06.2021 16:39
Je to tak. Různá média zmiňující bitcoin často dodávají “...který není ničím krytý”, jako kdyby dnes ještě existovala nějaká fiat měna něčím krytá. Naopak by se mělo stále upozorňovat na to, kolik nových dolarů, nebo jiné měny se stále dostává do oběhu. Viz “záchranný balíček” v USA, viz 500 mld. schodek v ČR apod. Přijde mi, že zdůrazňování “...který není ničím krytý” v souvislosti pouze s bitcoinem je dost zavádějící. Působí to trochu jako kdyby autor chtěl záměrně spojovat bitcoin s negativní konotací, ale přitom pro to nezvolil správný argument.
06.06.2021 15:36
Přiznám se, že stále nechápu onen argument, že kryptoměny nebývají ničím kryté, což má být problém. Bral bych ho před sto lety, kdy si nikdo měnu bez zlatého standardu nedokázal představit. Jsme ale přeci v 21. století. Většina peněz dneska není ani vytištěná, existuje jen virtuálně a nikdo nemá s absencí krytí zlatem sebemenší problém. Naopak to ukazuje na fundamentální nepochopení bitcoinu (ne nutně všech kryptoměn). Pokud bychom chtěli takovéto přirovnání používat, bylo by mnohem přesnější tvrdit, že bitcoin je právě ta "komodita", která může být používána na krytí něčeho jiného. Má spoustu podobných vlastností jako třeba zlato, ať už od svého omezeného množství, deflační podstaty, až po složitost platby za běžné dennodenní věci. Stejně jako nikdo nebude kupovat pivo v sámošce zlatými slitky, nikdo nikdy nebude používat k tomu samém bitcoin. Jde tu zkrátka stále jen o to, že instituce se bojí věci, nad kterou nemůžou mít téměř žádnou kontrolu. To ale jenom ukazuje na potonciál kryptoměn, protože všichni moc dobře ví, že by se z nich mohl vyklubat velký problém právě pro ty, kterým vadí nejvíc. Nejsem jeden z těch, kteří považují krypto za samospásné - problémů mají víc než dost a budou se s nimi muset dřív nebo později popasovat (nyní třeba hlavně manipulaci velkými hráči a stále extrémní volatilitu, která bude trvat minimálně ještě jedno, nebo dvě desetiletí). I tak je už ale jasné, že se krypta nikdy nezbavíme a tyhle experimenty, o kterých píše článek, bude sakra zajímavé sledovat.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru