První země na světě, kde bitcoinem půjde platit stejně jako dolary. Nayib Bukele, prezident středoamerického státu Salvador, uspěl se svým plánem zavést zákon, který by ustanovil tuto virtuální měnu jako běžné platidlo vedle oficiální měny, amerického dolaru.  Jeho iniciativu schválil parlament.

Parlament návrh přijal většinou 62 z 84 hlasů. Zákon vstoupí v platnost za 90 dnů. Poslanci se ke kryptoměně přiklonili navzdory tomu, že se jejich rozhodnutí může odrazit na programu pomoci, o němž země jedná s Mezinárodním měnovém fondem (MMF) a který přesahuje jednu miliardu dolarů (20,9 miliardy korun).

Podle prezidenta Bukeleho přijetí bitcoinu občanům Salvadoru žijícím v zahraničí usnadní posílání plateb do vlasti. Ve středoamerické zemi půjde nadále platit i americkým dolarem.

„Naší zemi to přinese to finanční začlenění, investice, turistiku, inovaci a ekonomický rozvoj,“ napsal Bukele na Twitteru krátce před hlasování v parlamentu, který ovládá jeho strana a její spojenci.

Finančním začleněním měl přitom na mysli začlenění tisíců lidí do legální ekonomiky. Salvadorský prezident už dříve poukazoval na to, že „70 procent obyvatel nemá bankovní účet a pracuje načerno“.

Ti, kteří bitcoin použijí, se podle něj nevystaví riziku. „Vláda zaručí převod na přesnou hodnotu v dolarech v době každé transakce,“ napsal dále na sociální síti.

Bukele, který je v zemi rovněž hlavou vlády, uvedl, že stát na ustanovení bitcoinu jako své další měny spolupracuje se společností Strike, která stojí za stejnojmennou digitální peněženkou. Firma má pomoci státu vybudovat moderní finanční infrastrukturu založenou na technologii bitcoinu, takzvaném blockchainu. Zakladatel platformy Strike Jack Mallers na konferenci uvedl, že jde o přelomový krok pro tuto kryptoměnu. Přirovnal ho k výstřelu, jenž padl na začátku americké války za nezávislost, která následně vedla ke vzniku Spojených států.  

„Bitcoin má funkci jak skvělého rezervního aktiva, tak vynikající peněžní sítě. Držením bitcoinů se mohou rozvíjející se ekonomiky chránit před potenciálními inflačními šoky národních měn. Navíc přijetí virtuální měny jako zákonného platidla poskytuje Salvadoru nejbezpečnější a nejefektivnější globálně integrovanou otevřenou platební síť na světě,“ uvedl Mallers. Ustanovení bitcoinu jako zákonného platidla podle něj pomůže uvolnit sílu a potenciál této kryptoměny pro každodenní použití, z čehož mohou těžit jednotlivci, firmy i veřejný sektor.

Server CNBC upozorňuje na to, že bitcoin je pouze virtuální měna, která není krytá žádným aktivem a nemá ani plnou důvěru žádné vlády na světě. „Jeho hodnota je částečně odvozena také ze skutečnosti, že je digitálně vzácný, existovat bude pouze v omezeném množství 21 milionů bitcoinů,“ uvádí server. Podle CNBC chce stát spolupracovat také s týmem lidí, kteří jsou „bitcoinovými lídry“, aby mu pomohli vybudovat nový finanční ekosystém. „Bukeleho strana Nuevas Ideas má většinu v zákonodárném sboru země, takže přijetí zákona je velmi pravděpodobné,“ dodává server.

Zavedení bitcoinu jako platidla v běžném životě zřejmě může fungovat. V Salvadoru se nejčastěji používá hotovost a zhruba 70 procent obyvatel nemá bankovní účet či kreditní kartu. Zhruba 20 procent salvadorského hrubého domácího produktu dělají takzvané remitence, tedy peníze, které pošlou domů občané Salvadoru, kteří pracují v jiných zemích. Služby, přes které lidé peníze posílají, si za to účtují procenta z částky, takové převody trvají i několik dní a peníze si příjemci musí vyzvednout osobně.

Podle serveru Business Wire zavedením bitcoinu jako běžné měny budou moci mít obyvatelé země bankovní účty v mobilech. „Ekonomika z velké části závislá na hotovosti by se mohla změnit na inovativní, inkluzivní a transparentní digitální ekonomiku,“ uvádí server. Už v březnu společnost Strike v zemi zavedla aplikaci na mobilní platby a ta se brzy stala nejstahovanější aplikací v Salvadoru.