Česká pošta výrazně rozšíří svou síť výdejních automatů pro balíky. Nově je chce díky spolupráci se Správou železnic a firmou vzešlou ze soutěže umístit na 144 tuzemských vlakových stanic. Lidé si tak budou moci vyzvednout zásilky třeba na nádraží v Praze, Plzni, Olomouci, Havlíčkově Brodě či Hodoníně.

Pro poštu má provoz automatů zajišťovat firma, která vzejde ze soutěže. „Spolu se Správou železnic nabídneme nezávislému provozovateli výdejních boxů lukrativní prostory, kde si lidé budou moci pohodlně a prakticky kdykoli vyzvednut svoji zásilku,“ uvedl generální ředitel České pošty Roman Knap.

„Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Pošta už o síti výdejních automatů mluví delší dobu. „Chceme výdej balíků sloučit i s dalšími službami, aby se tam daly zaplatit složenky, faktury i další věci. Nebudete muset se složenkou na poštu,“ uvedl Knap v rozhovoru pro HN v květnu.

Kromě nádraží se mají výdejní boxy objevit i na dalších místech. „Jednáme se dvěma obchodními řetězci a vedeme diskusi, kdo to bude vlastnit,“ popisoval dříve HN Knap.

S dalšími 135 výdejními místy pošta počítá v rámci svých poboček. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let.

Česká pošta loni kvůli koronaviru prohloubila ztrátu o jednu miliardu na 1,382 miliardy korun. Plánovala přitom, že propad bude ještě o 400 milionů korun vyšší. Negativní dopad pandemie představuje více než polovinu loňské ztráty. Letos se chce podnik vrátit k zisku.

Státní podnik Česká pošta provozuje přímo nebo prostřednictvím partnerů 3200 pošt a zaměstnává asi 27 000 lidí.

S přispěním ČTK