Druhý nejbohatší Čech Karel Komárek oznámil, že na pomoc tornádem postiženého regionu pošle minimálně 150 milionů korun. Budou zdrojované z jeho rodinné nadace a ze společnosti Sazka přibližně dvě ku jedné. Peníze mají mířit nejen za jeho zaměstnanci, ale pro všechny potřebné. 

„Jsem rodákem z Hodonína a tato událost mne hluboce zasáhla. Teď je potřeba jednat rychle. Proto jsme hned vyčlenili potřebné peníze, které pomohou jak vyřešit okamžité potřeby, tak postupně vrátit život tam, kde ho živel ochromil,“ uvedl Komárek a dodal, že v okamžicích, jako je tento, je potřeba, aby se zmobilizovaly silné české firmy a pomohly. „Pokud to bude třeba, jsme připraveni uvolnit i další prostředky,“ doplnil. 

Komárek v regionu podniká a ovládá tam mimo jiné společnost MND, dříve Moravské naftové doly. Včerejší tornádo, které se prohnalo nad jižní Moravou včetně obce Lužice, poškodilo nově vybudovaný technologický park MND a datové centrum společnosti DataSpring. V areálu nebyl nikdo ze zaměstnanců zraněn. Výši škod není v této chvíli možné přesně určit, ale bude se pohybovat ve stovkách milionů korun. Zakladatel KKCG Karel Komárek oznámil okamžitou finanční podporu pro region, kde se narodil.

Další z nejbohatších Čechů Ivo Lukačovič posílá přes Seznam tři miliony korun na účet Diecézní charity Brno, přidávají se pochopitelně velké firmy, jako je ČEZ (10 milionů) či T-Mobile (5 milionů přes organizaci Adra). Stranou ovšem nezůstávají ani regionální podnikatelé. Majitelé břeclavského Alca plastu Radka Prokopová a František Fabičovic chystají veřejné konto, na které přispějí významnou částkou, a zároveň vyčlenili vnitrofiremní kapacity na pomoc okolí.

„Třicet našich lidí už je v terénu, řešíme, kde konkrétně pomáhat, asi deset lidí z firmy má poškozené domy. Zatím jsme jim poskytli náhradní auta, zakryli střechy a místo firemní party, která měla být v pátek odpoledne, posíláme objednané jídlo záchranným složkám,“ říká Radka Prokopová, šéfka a spolumajitelka Alca plastu.

Pomoc slíbil i zakladatel společnosti Alza.cz Aleš Zavoral. Společnost daruje poškozeným domácnostem domácí spotřebiče a výpočetní techniku v hodnotě 5 milionů korun. Zároveň posílá okamžitou rychlou materiální podporu přímo do postižené oblasti. O pomoc na získání vybavení domácnosti mohou zájemci požádat na speciálně zřízené e-mailové adrese pomoc@alza.cz nebo přes kontaktní formulář. „Včerejší večerní tragická událost zvedla v Alze vlnu solidarity. Chceme adresně pomoci konkrétním lidem tím, co umíme nejlépe. Vyčlenili jsme proto pět milionů korun, za které jim pomůžeme vybavit domovy spotřebiči nebo výpočetní technikou,“ uvedl Zavoral.

Stranou nezůstal ani vládce Synotu a bývalý senátor Ivo Valenta. „Jsem otřesen zkázou, která postihla část jižní Moravy. Samozřejmě, že jsem připraven postiženým obcím pomoci. Vyčlenil jsem prozatím milion korun na akutní pomoc nejpostiženějším částem regionu. Tyto prostředky rozdělíme přímo mezi obce, s nimiž navíc spolupracuji dlouhodobě. Jsem totiž přesvědčen o tom, že právě jejich vedení  nejlépe ví, jak s nimi naložit, a kde je jich aktuálně nejvíce potřeba,“ uvedl Valenta pro HN. 

Další byznysmeni se přidávají. Byznysová pomoc se ve velkém aktivovala už v covidové panice, PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera loni v květnu poskytla finanční pomoc a zdravotnický materiál zhruba za 200 milionů korun, skupiny J&T Patrika Tkáče spolu s EPH Daniela Křetínského vyčlenily na boj s koronavirem asi 215 milionů.

S přispěním Jana Prokeše