Jihozápadní kout Polska na Trojmezí u hranic s Německem a Českem si Češi teď asi nejvíce spojují s hnědouhelným dolem Turów, který znečišťuje okolí a oblasti na české straně hranic nejspíš připravuje o vodu. Česko kvůli tomu zažalovalo severního souseda u Soudního dvora EU a k překvapení všech soud nařídil předběžným opatřením zastavit těžbu. To vyvolalo protesty na polské straně, protože Turów je „naše matka“, jak spojení s dolem a na něj navázanou elektrárnou nazval v rozhovoru s HN nově zvolený starosta osmnáctitisícové Bogatyně Wojciech Dobrolowicz.

Když jsem se ho zeptal, jak město přemýšlí o budoucnosti bez uhlí, moc konkrétní odpověď neměl. Ale zdůraznil, že v katastru Bogatyně leží největší polská sluneční elektrárna, která by na ploše mezi Bogatyní a Zhořelcem měla na dvou tisících hektarech produkovat 55 MW elektřiny. Tedy pokud bude svítit slunce.

Hnědouhelnou elektrárnu Turów, která v časech špičky zajišťuje sedm procent spotřeby polské elektřiny, to samozřejmě nenahradí. Ale fotovoltaika má u našich severních sousedů sehrát důležitou roli při odchodu od uhlí, které nyní zajišťuje zhruba osmdesát procent elektřiny. Stavba větrných elektráren totiž kvůli sporu o zákon, který určuje, jak daleko mají stát od obydlených míst, de facto stojí od roku 2016.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Související články