Jihozápadní kout Polska na Trojmezí u hranic s Německem a Českem si Češi teď asi nejvíce spojují s hnědouhelným dolem Turów, který znečišťuje okolí a oblasti na české straně hranic nejspíš připravuje o vodu. Česko kvůli tomu zažalovalo severního souseda u Soudního dvora EU a k překvapení všech soud nařídil předběžným opatřením zastavit těžbu. To vyvolalo protesty na polské straně, protože Turów je „naše matka“, jak spojení s dolem a na něj navázanou elektrárnou nazval v rozhovoru s HN nově zvolený starosta osmnáctitisícové Bogatyně Wojciech Dobrolowicz.

Když jsem se ho zeptal, jak město přemýšlí o budoucnosti bez uhlí, moc konkrétní odpověď neměl. Ale zdůraznil, že v katastru Bogatyně leží největší polská sluneční elektrárna, která by na ploše mezi Bogatyní a Zhořelcem měla na dvou tisících hektarech produkovat 55 MW elektřiny. Tedy pokud bude svítit slunce.

Hnědouhelnou elektrárnu Turów, která v časech špičky zajišťuje sedm procent spotřeby polské elektřiny, to samozřejmě nenahradí. Ale fotovoltaika má u našich severních sousedů sehrát důležitou roli při odchodu od uhlí, které nyní zajišťuje zhruba osmdesát procent elektřiny. Stavba větrných elektráren totiž kvůli sporu o zákon, který určuje, jak daleko mají stát od obydlených míst, de facto stojí od roku 2016.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.