Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje vstup nového maďarského partnera české skupiny Omnipol do Aera Vodochody. Je jím maďarský finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Vyplývá to z oznámení zveřejněného na internetových stránkách úřadu.

Skupina, jejímž vlastníkem je Szalay-Bobrovniczky, a Omnipol prostřednictvím společné firmy HSC Aerojet se sídlem v Budapešti má po schválení získat společnost Vodochody Holdings HU. Tato firma má na trhu působit prostřednictvím společností Letiště Vodochody a Aero Vodochody Aerospace.

„K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblastech letecké výroby, tedy v oblasti vývoje, výroby a servisu cvičných a lehkých bojových letadel, subdodavatelských dodávek dílů draků letadel jiným výrobcům letadel a provozování letiště Vodochody,“ uvedl úřad.

Původním partnerem Omnipolu v koupi Aera byl maďarský byznysmen András Tombor, za účelem transakce vznikla společná maďarská firma Aero, která chce Aero Vodochody Aerospace odkoupit od současného vlastníka, skupiny Penta. Tuto transakci loni v říjnu posvětil i antimonopolní úřad, jejím předmětem ale nebyla firma Letiště Vodochody, ta měla zůstat v majetku Penty. Hodnotu transakce ani jedna ze stran tehdy nezveřejnila.

Letos na konci května Hospodářské noviny informovaly o tom, že Tombor na transakci nesehnal peníze a Omnipol bude mít nového maďarského partnera. Žádná ze stran ale tehdy nechtěla změny transakce oficiálně komentovat.

Aristokrat a finanční manažer Kristóf Szalay-Bobrovniczky vlastní think-tank strany Fidesz Századvég, jeho manželka je mluvčí vlády Viktora Orbána. On sám podle některých zdrojů pomáhal před rokem 2010 připravit Orbánovi návrat k moci. V roce 2016 byl Szalay-Bobrovniczky jmenován velvyslancem Maďarska ve Velké Británii. V roce 2019 Szalay-Bobrovniczky pomohl vládě převzít a řídit byznys s kasiny, který po sobě zanechal filmový producent Andy Vajna, známý blízkými vazbami na Orbána. Loni založil firmu, která následně společně s ruskou společností Transmashholding vyhrála tendr na dodávku vagonů pro Egypt za miliardu eur.

Firma Omnipol je s Aerem historicky spjata, v uplynulých dekádách byla zodpovědná za vývoz většiny letounů z tamní produkce. Od roku 2015 je Omnipol také strategickým partnerem projektu L-39NG, nové generace letounu L-39. Jako padesátiprocentní podílník projektu skupina s Aerem už velmi intenzivně spolupracovala.

Aero Vodochody podle posledních zveřejněných ekonomických výsledků hospodařilo předloni s provozní ztrátou před odpisy 383 milionů korun. Příjmy činily 2,9 miliardy korun. Za loňský rok společnost původně očekávala až dvojnásobný růst tržeb a návrat do černých čísel. Zaměstnává 1300 lidí.