Míra inflace ve Spojených státech v červnu vystoupila na 5,4 procenta, a dostala se tak na maximum od srpna 2008. Proti květnu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,9 procenta. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo práce. Analytici předpokládali, že inflace zůstane na květnových pěti procentech, anebo že se mírně sníží.

Američané se tak musejí vyrovnat už s třetím měsícem silného růstu cen. To je zatím nejnovější důkaz toho, že jak se otevírá ekonomika po uzávěrách nařízených kvůli pandemii, výrazně se zvyšuje poptávka a s ní i ceny zboží a služeb. Těch se navíc mnohde ani nedostává.

Pokud by se nebraly v úvahu kolísavé ceny potravin a energií, pak ceny proti květnu vzrostly rovněž o 0,9 procenta, zatímco v květnu jejich růst činil 0,7 procenta. Meziročně tato takzvaná jádrová inflace činí 4,5 procenta a je nejvyšší od listopadu 1991. Energie za poslední rok v USA zdražily o 24,5 procenta, potraviny o 2,4 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru