V prvním ročníku stříbro, pak ještě jedno stříbro a bronz a napočtvrté – konečně – zlato. Bilance českých počítačových nadějí z ČVUT s jejich nástrojem Alquist na mezinárodní soutěži Alexa Prize je obdivuhodná. Zvlášť když mezi soutěžícími o nejlepšího chatbota byly týmy z takových univerzit, jako jsou americké elitní ústavy MIT, University of Stanford nebo Berkeley. 

„Získat první místo je samozřejmě úplně neuvěřitelný pocit. Na stupních vítězů jsme sice už po čtvrté, ale tohle je naše první celkové vítězství. Letos jsme se snažili vytvořit systém schopný pružné konverzace, který syntetizuje přístupy s připravenými scénáři a zároveň se dokáže lépe přizpůsobit potřebám uživatelů, a to se nám nejspíš vyplatilo,“ uvedl v tiskové zprávě tým leader Jakub Konrád.

Amazon soutěž Alexa Prize představil poprvé v roce 2016. Smyslem bylo dát mladým univerzitním týmům, které se věnují vývoji umělé inteligence, příležitost ukázat, co dokážou – a nechat je soutěžit, který z jejich chatovacích nástrojů, tzv. chatbotů, si povede nejlépe. Jméno klání Alexa je odvozeno z domácí hlasové asistentky Amazonu, která se jmenuje právě Alexa.

Otcem projektu na ČVUT je Jan Šedivý, který na pražské vysoké škole působí od roku 2010 a patří k jejím výrazným postavám se zaměřením na umělou inteligenci. Před návratem do Česka působil na manažerských postech v Googlu nebo v IBM.

Studentský tým, který má v Praze základnu na Českém ústavu informatiky, robotiky a kybernetiky, známém také pod zkratkou CIIRC, je složený z Jakuba Konráda, Petra Marka, Petra Lorence, Van Duy Ta, Ondřeje Kobzy a Jana Pichla. Součástí vítězství je i finanční prémie ve výši půl milionu dolarů, tedy asi 11 milionů korun. 

Letos kvůli koronavirové pandemii neprobíhalo vývojářské klání v Americe, ale virtuálně, takže soutěžící týmy se nepotkaly ani na summitu v Seattlu, kde Amazon sídlí, ani na vyhlášení v Las Vegas. Profily jednotlivých účastníků si lze prohlédnout na videu, které organizátoři nachystali.