Největší banky v těchto dnech oznámily nárůst sazeb hypotečních úvěrů, další k tomuto kroku přistoupily nedávno. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími bankami. Důvodem zdražování je podle nich růst ceny peněz na mezibankovním trhu.

Skupina ČSOB s ohledem na rostoucí ceny zdrojů na mezibankovním trhu zvyšuje úrokové sazby hypoték o 0,2 procentního bodu. „K navýšení dojde od pondělí 13. září. Nově bude úroková sazba u nejběžnější hypotéky s fixací na pět let 2,69 procenta,“ uvedl člen představenstva banky Jan Sadil. Pro zvýšení úrokových sazeb se ČSOB rozhodla kvůli dlouhodobému růstu ceny peněz na trzích. Zvýšení sazeb také reflektuje opakované a do budoucna očekávané zvyšování sazeb ze strany České národní banky (ČNB), dodal.

Česká spořitelna ve středu oznámila, že s účinností od 2. září zvyšuje úrokové sazby hypoték o 0,2 procentního bodu. Hlavním důvodem je podle ní cena zdrojů, která vytrvale roste a má dopad na tržní sazby hypoték. Úroková sazba u nejoblíbenějších fixací na pět a osm let bude nově začínat na 2,74 procenta ročně.

„Éra nízkých úrokových sazeb u hypoték končí. V následujících měsících očekáváme, že budou zvolna růst sazby úvěrů na bydlení, ale i ceny nemovitostí. Přičteme-li prudké zvýšení ceny stavebních materiálů, je jasné, že dostupnost nového bydlení se bude v následujících měsících výrazně zhoršovat,“ uvedl Filip Belant z České spořitelny.

Moneta Money Bank zvedala sazby 13. srpna, a to o 0,25 procentního bodu. „Další změny v nejbližších dnech neplánujeme,“ řekla ve čtvrtek mluvčí banky Zuzana Filipová. UniCredit Bank nedávno snížila úrokovou sazbu u sedmileté a desetileté fixace. „Výše sazeb však závisí na vývoji trhu, navýšení hypotečních sazeb proto během následujících měsíců nevylučujeme,“ podotkl mluvčí banky Petr Plocek. Raiffeisenbank sazby mírně zvyšovala v polovině července, nyní již podle mluvčí Petry Kopecké jejich další nárůst neplánuje.

„Nynější oznámení konkurence vyhodnocujeme. V obecné rovině hypoteční sazby v příštích měsících s vysokou pravděpodobností porostou. A to jak vzhledem k dalšímu očekávanému růstu sazeb ze strany ČNB, tak vzhledem k rostoucím cenám tzv. úrokových swapů, které jsou jedním z hlavních faktorů pro většinu bank na trhu při stanovování úrokových sazeb hypotečních úvěrů,“ uvedl mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Index RPSN, tedy průměrná roční procentní sazba nákladů, podle statistiky ČNB stoupl v červenci u hypotečních úvěrů o 0,08 procentního bodu na 2,34 procenta. V červenci tak růst sazeb RPSN mírně zrychlil. Úroková sazba stoupla rovněž o 0,08 bodu na 2,2 procenta.

ČNB podle poradce České bankovní asociace Miroslava Zámečníka po červnovém zvýšení své základní úrokové sazby musí pokračovat v nastoupené cestě, pokud chce inflační očekávání zlomit, než se v české ekonomice zahnízdí. Bankám také postupně zdražují zdroje financování hypotečních úvěrů, což se bude do RPSN promítat. „Stále jsme ovšem jen na začátku pozvolně stoupající křivky, pořád ještě hluboko v teritoriu negativní reálné úrokové míry,“ poznamenal.