Extrémně vysoká inflace dokládá, že ČNB bude muset na růst cen co nejdříve reagovat. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku opět překonal všechny odhady. V srpnu se inflace zvýšila na 4,1 procenta z předchozích 3,4 %. V průměru se očekával výsledek zhruba 3,6 %. Růst cen o 1 procentní bod na prognózou ČNB.

„Největší cenový přírůstek jde na vrub nákladům na bydlení, kde rostly ceny výrobků a služeb pro údržbu a opravy bytu. Nicméně cenový růst jde napříč spotřebitelským košem. Mírně vyšší byl růst cen u čerpacích stanic. Namísto sezónního zlevnění potravin se pak dostavil jejich růst. Dle našeho předběžného odhadu akcelerovala jádrová inflace na meziroční tempo 4,8 %,“ komentuje růst cen ekonom Michal Brožka z Investment Banking.

Podle Brožky bude tempo zdražování ve zbytku roku slábnout a meziroční míra inflace dosáhne na konci roku 4 procenta. Ale i v případě, že bude tempo zdražování slábnout, růst v srpnu indikuje meziroční míru inflace na konci roku na úrovni 4,7 procenta.

„Obecně ve prospěch růstu spotřebitelských cen hovoří oživující spotřeba domácností, utahující se trh práce a omezená nabídka v některých oblastech, které jsou postižené zpožděnými dodávkami do výroby. Stále zůstává nezodpovězenou otázkou, jaká část současných cenových pohybů je pouze přechodného charakteru a souvisí s krátkodobým cenovým přizpůsobením po pandemii. Podobnou otázku si kladou v mnoha dalších zemích,“ komentuje dění Brožka.

Podle jiných ekonomů ale inflace poroste i v dalších měsících. „Z domácích faktorů bude zřejmě ještě nějaký čas pokračovat postcovidové zdražování některých služeb či rychlý růst cen nemovitostí, který se do inflace prolíná přes zdražování imputovaného nájemného. V cenových tlacích souvisejících s vývojem na globálních trzích budou hrát roli vysoké ceny potravin, mezinárodní přepravy, elektřiny, plynu a dalších surovin a materiálů," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

 

Kromě zmíněných faktorů hraje podle Brožky roli ve zdražování i vyšší inflační očekávání. „Působení tohoto faktoru je rizikem i pro střednědobý horizont inflace. Z tohoto důvodu je pravděpodobné, že ČNB urychlí tempo zvyšování úrokových sazeb a na zářijovém zasedání zvýší klíčovou repo sazbu o 50 pb na 1,25 %.“ 

"Skutečnost, že nůžky mezi odhadem inflace ČNB a realitou se v srpnu dále prudce rozevřely, dává centrální bance pádný důvod, proč pokračovat v utahování měnové politiky. ČNB tak téměř s jistotou na konci měsíce zvýší úrokové sazby. Z možností mezi pokračováním v mírných krocích o 0,25 procentního bodu a radikálnějším zvýšením o 0,5 procentního bodu nabývá na stále větší pravděpodobnosti druhá z nich," uvedl Rožumberský.