Kryptoměna shiba inu zažívá raketový růst. SHIB tokeny stouply za posledních 24 hodin o více než 70 procent, za posledních sedm dní pak o 367 procent. Podle webu CoinGecko.com se tak shiba inu stala dvanáctou největší kryptoměnou na světě. Na trhu je přitom velmi krátce, funguje teprve rok. Růst přišel pouhých několik dnů poté, co šéf automobilky Tesla Elon Musk nahrál na Twitter fotku svého štěněte shiby Flokiho. Shiba inu používá obrázky těchto japonských loveckých psů jako svůj znak. 

Obchodníci si tudíž pravděpodobně spojili Muskův tweet s potenciální investicí do tohoto tokenu. Jak bylo možné pozorovat již v minulosti, na trhu s kryptoměnami mají jeho tweety velkou váhu. 

Skok pro SHIB přichází ve stejnou dobu, kdy roste i širší kryptotrh. Nejdražší bitcoin za posledních sedm dní stoupl o 30 procent a obchoduje se za více než 50 000 dolarů. Druhá nejsilnější měna ethereum rovněž stoupá na ceně.

Pravé jméno zakladatele tokenů SHIB svět nezná. Oficiálně jde o člověka, který si říká Ryoshi. Na webových stránkách shiba inu se o tokenu mluví jako o decentralizovaném „meme tokenu“, který se vyvinul do živého ekosystému.

Pes, panda a opice šli na blockchain

Společně s kryptoměnou shiba inu vydělala na tweetu další psí kryptoměna dogecoin, která ve svém znaku má rovněž zmiňovaného psa. Jejich hodnota v součtu vzrostla na 41 miliard dolarů. Dogecoin je decentralizovaný a má silnou základnu uživatelů, ačkoliv byla měna původně založena pouze jako recese.

Tvůrci jsou programátor Bill Marcus a marketingový expert Jackson Palmer. Tokeny, které běží na kryptoměně litecoin, spustili 8. prosince 2013. Lidé si je okamžitě zamilovali. O jedenáct dní později stoupla hodnota měny o 300 procent. Její raketový růst poznamenala ale velká loupež dogecoinů ze Štědrého dne téhož roku. Útočník se tehdy vloupal do souborového systému a změnil web dogecoin.com tak, aby v rámci odesílání a příjmu byly všechny mince zasílány jemu.

Navzdory nešťastným Vánocům počet transakcí dogecoinu o rok později předčil i bitcoin. Sympatická je i charitativní činnost dogecoinové komunity. V roce 2014 založili sbírku pro jamajský bobový tým, aby ostrované mohli odjet na olympiádu do Soči, a vybrali pro ně 36 tisíc dolarů. Dogecoin inspiroval také k tvorbě řady dalších kryptoměn pojmenovaných podle zvířat, jako například – apecoin, catcoin, pandacoin a právě shiba inu.

Měnu také v minulosti nepřímo několikrát podpořil Elon Musk. Když se šéfa Tesly jeho matka v pořadu Saturday Night Live zeptala: „Co jsi mi koupil ke svátku matek? Snad ne dogecoin.“ Odpověděl její syn: „Samozřejmě že ano.“ Indikátorů však bylo víc. Elon Musk zmínil měnu na Twitteru a její hodnota od začátku letošního roku do května vyrostla o 12 tisíc procent, protože obchodníci netrpělivě očekávali, co s kryptoměnou Musk vyvede. Zatím šéfovi Tesly k raketovému růstu hodnoty stačí fotky psa.