Akcie společnosti Digital World Acquisition, která na burzu ve Spojených státech uvede novou firmu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zaměřenou na sociální sítě, zpevnily o stovky procent. Po oznámení o sloučení s Trump Media and Technologies Group začaly dokonce trhat rekordy. Za pouhé dva dny se akcie z 9,98 dostaly na 131,9 dolaru. Trump sloučení i spuštění vlastní sociální sítě nazvané Truth (Pravda) oznámil ve středu.

Digital World Acquisition (DWAC) je takzvanou SPAC firmou. Ty mají za cíl převzít vhodný podnik a přivést jej na burzu. DWAC na tyto účely před sloučením vybrala 293 miliony dolarů od investorů. Akcie firmy byly v posledních dnech nejdiskutovanějšími cennými papíry na sociální síti Stocktwits, platformě zaměřené na obchodování, která se považuje za měřítko zájmu drobných investorů. Objemy zpráv na Stocktwits týkající se této společnosti vzrostly o více než 9000 procent.

Dvě hodiny po Trumpově oznámení se hackeři podle listu The New York Times nabourali do připravované sociální sítě a vytvořili několik falešných účtů známých osobností. Mezi nimi byl například Donald Trump, krajně pravicový politik Stephen K. Bannon nebo americký QAnon konspirátor Ron Watkins. Trumpovým jménem hackeři sdíleli například fotografie vyprazdňujících se prasat nebo komentovali místo pobytu bývalé první dámy Melanie Trumpové.

K útokům se přihlásilo uskupení Anonymous, které listu sdělilo, že konalo v rámci války proti on-line nenávisti, kterou dříve vyhlásilo. Zároveň hackeři Anonymous chtěli poukázat na nedostatečné zabezpečení nové sociální sítě. Útok však znatelně neovlivnil růst ceny akcií DWAC.

Donald Trump plánuje novou sociální síť Truth Social spustit v listopadu zatím pouze ve zkušebním provozu. S její pomocí chce „bojovat s velkými technologickými giganty“ jako Twitter nebo Facebook. Tyto platformy letos zablokovaly účet bývalého prezidenta kvůli jeho podněcování k nepokojům 6. ledna, kdy davy jeho sympatizantů vtrhly do budovy amerického Kongresu.

Na stránkách Trump Media and Technology Group je i videoukázka nové sociální sítě, která nejvíce připomíná Twitter. Obsah, který se na síti šíří, je podle videa zaměřen na životní styl nebo vtipná videa zvířat. Vytvořením nové sociální sítě se bývalý prezident zřejmě snaží navázat nové spojení se svými příznivci. Twitter a další sociální sítě patřily k hlavním komunikačním kanálům mezi Trumpem a jeho voliči. Bez nich je Trump závislý na pořádání mítinků či rozhovorech na spřátelených stanicích. Pokud se síť spustí podle původního plánu v prvním čtvrtletí roku 2022, Trump včas získá platformu, skrz kterou bude moct oslovit konzervativní voliče na příští volby.

Sociální sítí však Trumpovy plány nekončí. Bývalý americký prezident chce rozšířit působení firmy a založit zpravodajskou a streamovací stanici, která by konkurovala například platformě Netflix, Disney+ nebo CNN. V budoucnu se chce zaměřit i na technologie a konkurovat například Googlu nebo Amazonu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist