České spořitelně (ČS) stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 36,3 procenta na 10,8 miliardy korun. Provozní zisk banky vzrostl o 3,8 procenta na 16,2 miliardy korun. Vyplývá to z konsolidovaných výsledků hospodaření, které spořitelna zveřejnila na svých internetových stránkách. Více než třetinový nárůst zisku byl podle banky ovlivněn nižší tvorbou opravných položek na rizika v letošním roce.

Spořitelně pomohlo oživení ekonomiky v posledních měsících spolu s nízkou nezaměstnaností, která se projevila rostoucí poptávkou domácností. „Tyto trendy jsou patrné i v datech České spořitelny vykazovaných k 30. září 2021, a to jak v oblasti úvěrů, tak i vkladů,“ uvedl člen představenstva ČS Ivan Vondra.

Vývoj klientských úvěrů banky byl nadále tažen soukromými hypotékami, u kterých spořitelna zaznamenala meziroční růst celkového portfolia o 14,3 procenta. Objem úvěrů podnikatelským subjektům meziročně stagnoval na 270,4 miliardy korun.

Vklady spořitelně vzrostly meziročně o 9,3 procenta na téměř 1,26 bilionu korun. Vklady domácností byly vyšší o téměř 15 procent, u firem stouply o 4,5 procenta. Naproti tomu vklady klientů veřejného sektoru klesly meziročně o zhruba 12 procent na 134,1 miliardy korun.

Čistý úrokový výnos, který je nejdůležitější složkou provozních výnosů, stoupl spořitelně meziročně o více než dvě procenta na 22,3 miliardy korun. Důvodem bylo kromě růstu úvěrů klientů i zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou.

Čistý výnos z poplatků a provizí ČS meziročně vzrostl o 13,7 procenta na 6,9 miliardy korun, což bylo způsobeno dvouciferným růstem objemu podílových fondů a pozitivním vývojem penzijního pojištění. Pozitivně se na výnosu projevily i vyššími poplatky z pojišťovacích produktů. „Na druhou stranu byly tyto vlivy částečně kompenzovány snížením poplatků za běžné účty,“ uvádí ČS.

Dařilo se i Erste

Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, v prvních třech čtvrtletích letošního roku více než zdvojnásobila čistý zisk na 1,45 miliardy eur (zhruba 37 miliard korun) z 637 milionů eur ve stejném loňském období. Oznámila to v úterý firma, která je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Erste Group těžila z dobrých provozních výsledků a z nižších nákladů na rizika.

„Pokračuje makroekonomické oživení ve střední a východní Evropě,“ uvedl finanční ředitel Stefan Dörfler. „Toto příznivé prostředí vytvořilo rámec, ve kterém se Erste podařilo vykázat silný růst zisku a zároveň udržet náklady na stejné úrovni a výrazně snížit rizikové rezervy. Naše výsledky na provozní i čisté úrovni jsou samozřejmě mnohem lepší než v covidovém roce 2020, ale dobrých výsledků jsme dosáhli i v porovnání se stejným obdobím roku 2019,“ dodal. Poukázal nicméně na nejistotu ohledně vývoje pandemie nemoci covid-19 v zimních měsících.

Provozní zisk se meziročně zvýšil o 20 procent na 2,59 miliardy eur, a to díky růstu příjmů z úroků, poplatků a provizí i výrazně vyššímu zisku z obchodních operací. Náklady na rizika naopak prudce klesly, a to na pouhých 52 milionů eur z 870 milionů eur před rokem, uvedla firma ve své výsledkové zprávě.