Ruský oligarcha, šejk z Abú Dhabí, saúdskoarabský princ a nyní i miliardář z Česka. Jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský odkoupil 27procentní podíl v londýnském klubu West Ham United a zařadil se tak mezi majitele či spoluvlastníky týmů hrajících nejprestižnější fotbalovou soutěž světa Premier League. Akvizice prý pomůže zlepšit finanční zdraví klubu, který se dlouhodobě potýká s vysokými dluhy. A kromě toho hodlá Křetínský nastavit také spolupráci mezi West Hamem a fotbalovou Spartou, jejímž je majoritním akcionářem.

„Jakožto vášnivý fotbalový fanoušek si velmi vážím výjimečné historie a tradice klubu West Ham United, stejně jako jeho věrné a nadšené fanouškovské základny,“ uvedl Křetínský. Svůj podíl v klubu odkoupil od společnosti WH Holdings, jejímiž majoritními vlastníky jsou Velšan David Sullivan a Angličan David Gold. Právě po prvním jmenovaném se firma Křetínského a jeho partnerů stala druhým největším akcionářem West Hamu. Sullivan nově drží 38,8 procenta, Gold 25,1 procenta. Necelou desetinu vlastní americký finančník Albert Smith a zbytek drobní akcionáři. 

„Vždy se snažíme o další pokrok a Danielovo zapojení přináší investice, které posilují pozici klubu a následně pomohou v rozvoji klíčových oblastí, na které se klub zaměřuje,“ uvedla místopředsedkyně představenstva West Ham United Karren Bradyová.

Investovanou částku londýnský klub nezveřejnil. Některá britská média uvádějí 150 milionů liber (4,4 miliardy korun), jiná až 190 milionů liber (5,6 miliardy korun).

Křetínský, jehož hlavní byznys tkví v aktivitách jím ovládaného Energetického a průmyslového holdingu (EPH), obchod realizoval skrze společnost 1890s holdings. Tu kromě něj vlastní také Patrik Tkáč a skupina manažerů, kteří s Křetínským dlouhodobě spolupracují v energetice. Součástí dohody také je, že se Křetínský stane členem představenstva WH Holding, a to společně se svým obchodním partnerem Pavlem Horským. 

Skrze 1890s holdings Křetínský ovládá také fotbalovou Spartu. Zajímavostí je, že tato společnost byla před několika týdny přejmenována, a to z původního ACS 1893 Holding. Tento název symbolizoval zkratku klubu AC Sparta Praha a také rok jeho vzniku. Vzhledem k tomu, že West Ham byl založen o dva roky později, rozhodli se to zřejmě majitelé zohlednit v novém názvu firmy.

Světoví byznysmeni vnímají prestižní Premier League jako skvělou příležitost ke zviditelnění a posílení svých obchodních aktivit. O nákupu podílu v londýnské Chelsea v minulosti neúspěšně jednal s Romanem Abramovičem například i nedávno zesnulý miliardář Petr Kellner. Pro Křetínského jde o další investici ve Velké Británii. Největší vlastnický podíl drží  – opět s Patrikem Tkáčem – například v tamní poště Royal Mail a je také akcionářem řetězce supermarketů Sainsbury’s.

West Ham patří k nejtradičnějším fotbalovým klubům v Anglii, celkem třikrát například vyhrál nejstarší týmovou soutěž světa FA Cup. Obrat klubu loni činil 139,5 milionu liber, vykázal ale čistou ztrátu ve výši 65,3 milionu liber. Vrcholový management to přisuzuje zejména problémům souvisejícím s pandemií koronaviru, kdy se nehrály zápasy, a klubu tak klesaly nejen zisky z prodaných vstupenek, ale také z televizních příjmů, které tvoří významnou položku v klubovém rozpočtu.

Fanoušci u nás znají „Kladiváře“, jak se týmu přezdívá, zejména díky tomu, že v jejich dresu působí hned tři čeští reprezentanti – Tomáš Souček, Vladimír Coufal a Alex Král. Všichni tři před angažmá ve West Hamu prošli pražskou Slavií, tedy tábora úhlavního rivala Křetínského Sparty. V minulosti ve východolondýnském klubu působili i bývalí Sparťané Tomáš Řepka s Radoslavem Kováčem a také bývalý československý reprezentační brankář Luděk Mikloško.

„Chci pomoci nastavit spolupráci mezi Spartou a West Hamem tak, aby z ní profitovaly oba kluby. West Ham by se mohl stát branou do Premier League pro hráče z našeho regionu,“ uvedl šestačtyřicetiletý podnikatel, který minulý víkend z čestné lóže přihlížel domácí výhře West Hamu nad Liverpoolem 3:2.