Česká měna je k euru nejsilnější za více než deset let. V pátek zpevnila o sedm haléřů na 24,44 Kč/EUR. Vůči dolaru si polepšila o 16 haléřů na 21,54 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. K posilování koruně podle analytiků nadále pomáhá očekávané další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou.

Česká měna je nejsilnější od poloviny roku 2011, kdy se v jednu dobu obchodovala za 24,35 Kč/EUR, uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler. „Silnější od doby vzniku eura už (koruna) byla pouze v polovině roku 2008, když na krátkou dobu prolomila hranici 24 korun za euro,“ dodal.

Na začátku týdne se koruna k euru dostala na nejsilnější úroveň od poloviny října 2012, kurz pak dále vylepšovala. Od začátku letošního roku posílila vůči euru o 1,8 procenta a k dolaru o 1,5 procenta, upozornil analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

Investoři podle Gürtlera dosud nestihli plně vstřebat poslední informace z ČNB z doby těsně před Vánoci, kdy centrální bankéři zvýšili základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok současně uvedl, že sazby by se mohly dostat výrazně nad čtyři procenta. Podle člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy sazby vzrostou k pěti procentům a vzhůru se posunou už na následujícím zasedání bankovní rady začátkem února, řekl v rozhovoru zveřejněném pátek pro zpravodajský web FocusOn.

V následujícím roce podle výhledu, který na základě prognóz analytiků sestavila agentura Reuters, bude ale koruna slábnout. To si myslí také Gürtler, po očekávaném zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou Fed totiž klesne přitažlivost české měny pro investory. „Ke konci roku tak již čekáme korunu poblíž 25 Kč/EUR,“ doplnil.