Americko-kanadská společnost Westinghouse Electric Company podepsala ve čtvrtek na ministerstvu průmyslu a obchodu memoranda o porozumění se sedmi českými firmami. Případná spolupráce se týká jak stavby nového bloku elektrárny v Dukovanech, o níž se Westinghouse uchází spolu s francouzskou EDF a jihokorejskou KHNP, tak případně dalších projektů ve střední Evropě. O reaktory Westinghousu mají například zájem Poláci. „Kdyby si naše reaktory vybrali v Česku, v Polsku, na Ukrajině a případně i ve Slovinsku, je to velký prostor pro spolupráci,“ řekl v rozhovoru pro HN Michael Coon, viceprezident Westinghousu pro nové projekty.

HN: Jak hodnotíte svoji situaci v tendru s ohledem na změnu vlády v Česku? Znamená pro vás něco tato změna?

Jsme velmi optimističtí po tom, co jsme slyšeli, jak je nová vláda velmi pozitivní ohledně energie vyráběné z jádra. Slyšeli jsme, že pan premiér zmínil jádro ve svém novoročním projevu, což ukazuje důležitost jaderného programu pro energetickou bezpečnost země. Obecně řečeno, zkoumáme možnosti v celém regionu, v Polsku, na Ukrajině, možná ve Slovinsku. Kdyby se nám podařilo prosadit v regionu s více reaktory, vidíme v tom mnoho synergie. Vidíme to optimisticky.

HN: Když hovoříte o synergiích, tak bych se zeptal na polsko-české propojení při stavbě jaderných elektráren, o němž se nedávno mluvilo. V Polsku chce ovšem stavět jaderné elektrárny na přímou objednávku stát, v Česku je zase soutěž pro polostátní firmu. Jak to lze propojit?

Dnes jsme podepsali memoranda o porozumění se sedmi českými potenciálními dodavateli. Ti by měli být schopni nás podpořit i v jiných regionech. Pokud porosteme v České republice a v celém regionu, tak nám to pomůže na celém trhu, kde nabízíme reaktor AP1000. Jsme si vědomi rozdílu tendru v Česku a toho, že v Polsku a možná na Ukrajině půjde o státní firmy. Ale tahle kombinace není neobvyklá a je to něco, s čím umíme pracovat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.