Změna klimatu a životní prostředí s důrazem na zelenou transformaci byly hlavními tématy druhé debaty ČTK Protext, které jsou příspěvkem do projektu Konference o budoucnosti Evropy. Podnětem je kontroverze vyvolaná novoročním oznámením Evropské komise, že zvažuje dočasně zařadit mezi obnovitelné zdroje energie jádro a plyn, na něž mají členské země EU zásadně odlišné názory. Začátkem února EU schválila konečnou podobu takzvané taxonomie, jež vyšla vstříc zemím jako Francie, Polsko či Česko, které chtějí na jadernou energii a plyn sázet při odstavování elektráren využívajících uhlí nebo ropu. 

Účast na debatě ČTK Protext, jež se podílí na konferenci na základě grantu od Evropského parlamentu, přijali tři europoslanci. Ve studiu usedl naživo Mikuláš Peksa (Piráti), člen výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Online se připojil Luděk Niedermayer (TOP 09), místopředseda hospodářského a měnového výboru, a Evžen Tošenovský (ODS), člen výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Hovořil například i analytik společnosti ENA Jiří Gavor a expertní spolupracovník České spořitelny Petr Zahradník. Akce se konala ve čtvrtek 24. února.

Témata diskusí ČTK Protext kopírují zadání čtyř občanských panelů, jejich pořadí se však mění podle aktuálnosti té či oné problematiky. První se v listopadu týkala migrace.

Rozpravu přímo na místě sledovali studenti, kteří měli rovněž možnost klást dotazy a vyjadřovat své názory. Pořadem provázela ekonomická redaktorka Libuše Bautzová (např. Ekonom, Česká televize).

Do konce prvního pololetí plánuje ČTK odvysílat ještě dvě besedy, jejichž tématy budou silnější ekonomika a digitální transformace, respektive evropská demokracie, právo a hodnoty EU.