Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek rozhodla, že bude po bankách chtít, aby si odložily další miliardy korun stranou a vytvořily si tak větší kapitálový polštář pro období nestability. Rozhodnutí je částečně spojené s možnými dopady války na Ukrajině na růst tuzemského  hospodářství.

ČNB oznámila na svých webových stránkách, že bankám zvýší takzvanou proticyklickou kapitálovou rezervu – už počtvrté v řadě. Nová sazba bude 2,5procentní a vstoupí v platnost od dubna 2023. V tuto chvíli je sazba na 0,5 procenta.

O změně proticyklické rezervy národní banka jedná jednou za tři měsíce. Sazba se obvykle stanovuje s ročním předstihem, aby se na změnu mohly banky připravit. Již dříve centrální bankéři rozhodli, že od letošního července se sazba zvedne na jedno procento, od října na 1,5 procenta a od ledna 2023 na úroveň dvou procent.

V minulosti bylo zvyšování rezervy pro tuzemské banky reakcí na nárůst rizik spojených s prudkým oživením české ekonomiky po pandemii a rekordním růstem hypoték a cen nemovitostí. Nyní ČNB uvedla, že „zároveň přihlédla k citelnému nárůstu geopolitických nejistot, které vytvářejí potenciál pro změny cyklu v ekonomice“. S tím se podle banky pojí  rizika „naakumulovaná ve finančním systému“. 

Proticyklickou kapitálovou rezervu používá centrální banka od roku 2014. Slouží jako nástroj, který má zajistit, že banky nepřestanou poskytovat úvěry ani v horších časech. Rezerva má za úkol zvýšit odolnost celého finančního systému vůči ekonomickým výkyvům. Ke zvyšování rezervní sazby přistupuje ČNB zejména ve chvílích, kdy se domácí ekonomice daří a dochází k nadměrnému úvěrování – banky tak na sebe berou větší riziko. Centrální banka sazbu naopak snižuje v dobách, kdy se celkové hospodářství nachází spíše v útlumu, podobně jako v předloňském roce s nástupem pandemie koronaviru.

Zvýšení rezervního požadavku znamená podle analytiků, že bankovní odvětví jako celek musí odložit stranou nižší desítky miliard korun. To může částečně i přispět omezení úvěrování, což je ale jen nepřímý a vedlejší účinek těchto opatření.