Řetězec Albert ČR zaměstnancům v prodejnách a distribučních centrech od září zvýší mzdy v průměru o tři procenta. Letos jim přidá už podruhé, od ledna jim přilepšil v průměru o čtyři procenta. Reaguje tak na aktuální ekonomickou situaci a prudký růst životních nákladů v souvislosti s vysokou inflací. ČTK to v úterý řekl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček. O zvyšování mezd v letošním roce dříve informovaly některé další potravinářské sítě.

Albert v tuzemsku provozuje kolem 330 prodejen a také tři distribuční centra, zaměstnává zhruba 20 000 lidí. „Od roku 2016 se jedná o osmou velkou vlnu navyšování mezd, zároveň je to ale vůbec poprvé, kdy v jednom roce dochází k druhému, mimořádnému navýšení,“ uvedl Mareček.

Pracovníkům Kauflandu od března vzrostly mzdy v průměru o čtyři procenta. Většina zaměstnanců na místě asistenta prodeje má navíc podle společnosti ve smlouvě, že od 1. července bude mít mzdu v průměru o další tři procenta vyšší. Lidl, který stejně jako Kaufland patří do německé maloobchodní skupiny Schwarz, přidal zaměstnancům od února v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Nástupní mzda pro prodavače a pokladní v Lidlu při úvazku 40 hodin týdně od 1. února činí 29 700 korun, o 1129 korun více než dříve. V Praze si nový prodavač nebo pokladní vydělá 32 300 korun místo předchozích 30 857 korun.

Billa od dubna pracovníkům v prodejnách zvýšila mzdy v průměru až o deset procent. V přepočtu si lidé polepšili průměrně o 2000 korun měsíčně. Síť Penny, která je jako Billa součástí mezinárodního obchodního řetězce Rewe, svým pracovníkům v prodejnách, logistických centrech i centrále od března zvedla mzdy v průměru o pět procent. Prodavač v Penny si při práci na plný úvazek bez příplatků vydělá mezi 26 000 až 31 000 korunami v závislosti na délce zaměstnání.

Společnost Tesco v ČR od července zaměstnancům na provozních místech a v distribučním centru zvýší mzdy v průměru o pět procent. Zároveň ruší nástupní mzdové sazby, všichni pracovníci v dané kategorii tak dostanou stejnou tarifní mzdu. To může znamenat nárůst mzdy v průměru až o 15 procent, uvedla dříve firma.

Mzda českého prodavače podle portálu Platy.cz činí od 20 000 korun po 39 000 korun hrubého měsíčně v závislosti na regionu a zaměstnavateli. Průměrná mzda v ČR podle Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 7,2 procenta na 37 929 korun. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2533 korun. Po započtení inflace ale měsíční výdělek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku průměrně klesl o 3,6 procenta.