Ropa v pondělí zlevňuje, smazala většinu zisků z předchozí seance. Subvarianta omikronu odhalená v Šanghaji by mohla vést k hromadnému testování na covid-19 v Číně a ke snížení poptávky po ropě. To v náladě trhu převážilo nad přetrvávajícími obavami z omezené nabídky.

Kolem 17:35 středoevropského času vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles přibližně o 1,4 procenta na 105,54 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI pak odepisovala 1,9 procenta zhruba na 102,78 dolaru za barel.

Trhy ovlivnila zpráva, že v čínské finanční metropoli se objevila nová subvarianta koronavirové varianty omikron označená jako BA.5.2.1. Nejvyšší denní počet nových případů v Šanghaji od května by mohl vést k dalšímu kolu hromadných testů, což by poškodilo poptávku po pohonných hmotách.

Ve městě na začátku června skončila přibližně dvouměsíční uzávěra, Šanghaj ovšem nadále uplatňuje přísná omezení a uzavírá budovy a areály, jakmile se tam objeví nová potenciální ohniska nákazy.

Nervozitu na trh vnáší též plán západních zemí omezit ceny ruské ropy. Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že další sankce by mohly vést ke „katastrofálním“ důsledkům na globálním trhu s energiemi.