Světové i evropské akcie ztratily letos do konce srpna podle hlavních světových indexů téměř 20 procent hodnoty. ČTK to řekl analytik společnosti Portu Filip Louženský. České akcie podle indexu PX odepsaly v tomto období přes 17 procent. Z nejdůležitějších trhů oslabovaly nejméně britské a japonské akcie.

„Akciové trhy od začátku roku nejsou v nejlepší kondici,“ uvedl Louženský. Evropský index Euro Stoxx 50 od začátku roku ztrácí téměř 18 procent a je tak horší než americký S&P 500, který přišel o méně, o několik desetin procenta. Horší výsledek evropských trhů způsobily podle něj hlavně extrémní ceny elektřiny a plynu, ale také hrozba recese, která nad kontinentem několik měsíců visí. Ve Spojených státech se o přicházející recesi mluví také a agresivní politika americké centrální banky Fed ji skutečně může způsobit, dodal.

Jasně nejlépe si podle něj vede energetický sektor, který je od začátku roku v zisku přes 30 procent. Naopak nejvíce se nedaří technologickému sektoru, který 30 procent odepsal.

V Evropě se podle Louženského nejlépe dařilo britskému indexu FTSE 100, který od začátku roku ztratil čtyři procenta. Za ním je japonský Nikkei 225, který ztratil 5,6 procenta. Čínským akciím se naopak velmi nedaří i přesto, že do Číny proudí ruská ropa s výraznou slevou. Index SSE Composite odepsal od začátku roku přes 12 procent. Důvodem je hlavně strach z politiky nulové tolerance k onemocnění covidu, kdy vláda uzavírá celé mnohamilionové megapole a aktuálně se covid v Číně znovu šíří.

U evropského indexu Euro Stoxx50 hraje roli blízkost ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Jeho politický a především ekonomický dopad je daleko důležitější než v případě amerických indexů, doplnil portfolio manažer Raiffeisen investiční společnosti Pavel Brezmen.

Evropská centrální banka se podle něj domnívá, že hlavním řešením růstu inflace nemůže být výrazně rostoucí úroková sazba v eurozóně. Převažují politické tlaky a zájmy nad ekonomickými. „Riziko recese je v Evropě kvůli růstu cen energií všudypřítomné. Pro střednědobý vývoj v Evropě bude pravděpodobně určujícím především vývoj ohledně konfliktu Rusko–Ukrajina,“ podotkl.