Ve Vrbně pod Pradědem zdraží teplo o 233 procent. Firma Teplo Vrbno zdražila poté, co jí dodavatelská firma NWT jednostranně ukončila dodávky plynu. Nový dodavatel je výrazně dražší. Na svých stránkách o tom informovala radnice. Podobnou situaci nyní řeší i představitelé Břeclavi. Tamní dodavatel Teplo Břeclav zdraží ze stejných důvodů ale pětinásobně.
„Město obdrželo informaci od jednatele společnosti Teplo Vrbno Oty Scholze o neprodleném navýšení cen tepla pro zbývající tři měsíce roku 2022, a to na 2000 korun za GJ, tedy o 233 procent. Zdražení se týká všech odběratelů společnosti Teplo Vrbno," uvedlo město.
Jednatel společnosti Ota Scholz ve svém dopise sdělil, že společnost NWT vypověděla smlouvu na dodávky plynu. "Teplo Vrbno, jež je výhradním dodavatelem tepla na území města Vrbna pod Pradědem, se podle slov jednatele chystá tento údajně protiprávní krok dodavatele plynu spolu s dalšími poškozenými odběrateli řešit soudní cestou," uvedla radnice.
Byznys podle Milana Mikulky: Pár rad, jak rychle snížit spotřebu o 15 až 20 procent
Společnost musela zajistit dodávky u jiného dodavatele. Teplo se nakonec podařilo s obtížemi zajistit u společnosti Innogy Energie ovšem za vyšší ceny, než byly původně vysoutěženy u dodavatele NWT, který smlouvu o dodávce plynu vypověděl. "Na základě výše uvedeného doporučujeme koncovým odběratelům zvážit možnost získání příspěvku na bydlení u úřadu práce," uvedla radnice.
V podobné situaci je zhruba 3000 domácností v Břeclavi, kde teplo a teplá voda zdraží pětinásobně. Dodavatelská firma NWT ukončila dodávky plynu městské společnosti Teplo Břeclav. Ta musí nyní odebírat zemní plyn za aktuální ceny a cena tepla se zvýšila z původních 628 korun za gigajoule na 3030 Kč/GJ.
Firma NWT v prohlášení uvedla, že musela ukončit smlouvy se společnostmi Teplo Břeclav a Teplo Vrbno. Zdůvodnila to tím, že kvůli válce na Ukrajině je nedostatek plynu a zvýšila se cena. Firma uvedla, že jednala se zákazníky o spolupráci a součinnosti, aby mohla plyn dlouhodobě dodávat. Podle firmy teplárny takovou součinnost odmítly a nebyly ochotné o změně ceny tepla jednat.
"Se všemi velkými zákazníky jsme se na rozdělení vznikajících ztrát dohodli, pouze předmětné teplárny bohužel neprojevily jakoukoliv ochotu ke kompromisu," uvedla firma v prohlášení. NWT tvrdí, že ji mrzí dopady na koncové zákazníky, ale dlouhodobé vykrývání ztrát dostalo firmu do tíživé situace. V důsledku toho zřejmě bude muset firma činnost jako obchodník s plynem a elektřinou ukončit.
Advokát Michal Šilhánek, který břeclavskou teplárenskou společnost zastupuje, uvedl, že bohužel žádný právní nástroj v tuto chvíli neumožňuje donutit NWT pokračovat v dodávce plynu. "Jakmile bude známa výše škody, kterou NWT svým konáním dle našeho názoru způsobilo, budeme ji všemi dostupnými prostředky vymáhat," uvedl advokát.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist