Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries ze skupiny Omnipol dodá 17 letounů L 410 NG, tedy nové generace, třem asijským leteckým společnostem. Dohody o budoucím nákupu strojů byly se společnostmi WISE Air, Starwisata Air a Sulut Airways Indonesia podepsány v pátek v indonéské Jakartě na výstavě INDO Defence. V tiskové zprávě to sdělila vedoucí marketingu Aircraft Industries Denisa Zapletalová. Cenové podmínky transakce nezveřejnila.

Společnosti WISE Air a Starwisata Air jsou civilními provozovateli osobní vnitrostátní přepravy v Indonésii. Společnost Sulut Airways obsluhuje letadly území Papuy Nové Guineje. „Jednání o detailních podmínkách budoucích dodávek probíhají a budou dokončena v nejbližších týdnech,“ uvedla Zapletalová.

Letouny L 410 v regionu od roku 2017 provozuje společnost Susi Air. Na základě pozitivních zkušeností operátorů i letových vlastností strojů projevili podle zástupců Aircraft Industries zájem o pořízení těchto letadel i další indonéští zákazníci. „Indonésie je pro nás významným zákazníkem a jsme rádi, že zástupci zmíněných společností vyjádřili svůj zájem o nákup letounů tohoto typu. L 410 jsou zde oblíbené, neboť vynikají svojí spolehlivostí, bezpečností a schopností provozu v extrémních klimatických podmínkách,“ řekl prezident Omnipolu Jiří Podpěra.

Letoun L 410 NG představuje modernizovanou verzi stroje L 410. Zvládne zdolat téměř dvojnásobnou vzdálenost než starší verze bez nutnosti tankování. Uveze až 19 pasažérů, případně přes dvě tuny nákladu. Na výstavě INDO Defence si jej zájemci budou moci prohlédnout do soboty 5. listopadu, v Indonésii poté ještě několik dní zůstane pro prezentaci dalším zákazníkům.

Letos na jaře koupila Aircraft Industries od jejího ruského majitele, firmy Ostov, skupina Omnipol. „Hlavním cílem akvizice byla záchrana společnosti před krachem a udržení výroby legendárních letounů. Společným budoucím zájmem je expandovat na další trhy a nacházet nové země pro uplatnění vysokých kvalit tohoto ryze českého produktu, což se skupině úspěšně daří,“ uvedla Zapletalová.

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na více než osmdesátiletou tradici letecké výroby v Kunovicích. Hlavním produktem závodu jsou dvoumotorové turbovrtulové letouny řady L 410, kterých bylo vyrobeno a do celého světa dodáno více než 1200. Loni podnik utržil přes 1,807 miliardy korun, zhruba o 474,6 milionu korun méně než v roce 2020. Zákazníkům loni dodal 11 letadel, předloni to bylo 15 strojů. Zisk společnosti za rok 2021 činil zhruba 54 milionů korun, o rok dříve přesáhl 271 milionů korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist