Chtěl „nechutně zbohatnout“, aby 99 procent svého majetku mohl rozdat potřebným. Agentura Bloomberg ho označila za Robina Hooda kryptosvěta, který se snaží porazit bohaté v jejich vlastní hře a peníze pak poslat těm, kteří takové štěstí neměli. Místo „maximalizace dobra“ ale Sam Bankman-Fried minulý týden připravil o peníze stovky tisíc lidí, když přivedl ke krachu svoji kryptoburzu FTX, jednu z největších na světě. Ceny kryptoměn tím poslal prudce dolů a celý trh vystavil nejhorší krizi za posledních několik let.

Zprávy o finančních problémech FTX minulý týden vyvolaly vlnu výběrů, kterou burza neustála a v pátek vyhlásila insolvenci. Klienti FTX, kteří nestihli včas vybrat, nyní pochybují, zda své peníze vůbec ještě někdy uvidí.

O Bankmanovi-Friedovi se přitom říkalo, že je novým Warrenem Buffettem, zázračným dítětem investování nebo bílým rytířem krypta. Teď mu uživatelé burzy nemohou přijít na jméno a spekulují, že celou dobu byl možná jenom jedním z největších podvodníků, jaký se kdy na trhu s kryptoměnami objevil. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.