Na Kongresovém centru Praha probíhá výstavba největší fotovoltaické elektrárny umístěné v širším centru hlavního města. Na ploše o velikosti fotbalového hřiště tam bude na jaře příštího roku vyrábět elektřinu ze slunečních paprsků na 2080 solárních panelů. Každý rok mají kongresovému centru uspořit na elektřině 5,5 milionu korun, a to i přesto, že pokryjí jen desetinu spotřeby této obří budovy.

Fotovoltaika je jen jedním ze způsobů energetických úspor, kterými chce akciová společnost vlastněná ministerstvem financí a hlavním městem Praha významně snížit své výdaje na energie.

O snížení energetické náročnosti objektu se snaží vedení kongresového centra už od roku 2016.
Díky modernizaci vytápění, vzduchotechniky, osvětlení a kogeneraci za 135 milionů korun se zde jen letos podařilo snížit náklady na energii přepočteno na současné vysoké ceny o 50 milionů korun. Celková garantovaná úspora za 10 let existence projektu dosáhne nejméně 235 milionů korun a sníží spotřebu o 30 procent.

„Kongresové centrum Praha (KCP) jde jako veřejně vlastněná společnost příkladem. Energetické úspory a nové obnovitelné zdroje jsou přesně to, co v současné situaci potřebujeme, abychom snižovali náklady na energie a zvýšili svou energetickou soběstačnost a nezávislost na energiích z Ruska,“ uvedl při návštěvě centra předseda české vlády Petr Fiala (ODS). Připomněl, že Česko musí rozvíjet jak jadernou energetiku, tak obnovitelné zdroje energie.

„Právě obnovitelné zdroje jsou tím, co v současné situaci potřebujeme. Na příkladu kongresového centra vidíme, že i ve městě je pro ně prostor,“ sdělil Fiala při tiskové konferenci na střeše KCP.

Projekt energetických úspor pro Kongresové centrum Praha zajišťuje ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše jde o jeden z největších projektů energetických úspor v Česku.

Výstavba fotovoltaické elektrárny, na které se vedle ČEZ ESCO podílí i společnost GreenBuddies, byla zahájena v průběhu českého předsednictví EU, při kterém hraje Kongresové centrum Praha důležitou úlohu, protože je místem konání neformálních zasedání Rady EU.

„O fotovoltaické elektrárně na střeše jsme uvažovali už před několika lety. I když máme do konce roku sjednanou velmi dobrou cenu za elektřinu, dění na trhu s energiemi nás přimělo tento záměr urychlit a rozhodli jsme se s instalací začít již během českého předsednictví. Fotovoltaika pokryje asi deset procent naší spotřeby,“ vysvětlil Aleš Bartůněk, předseda představenstva KCP. Podle mluvčího Skupiny ČEZ Romana Gazdíka vyšla střešní fotovoltaická elektrárna na něco málo přes 20 milionů korun. Část z těchto nákladů by mohla pokrýt dotace, o níž má společnost zažádáno.

Pro financování střešní fotovoltaické elektrárny využije KCP model ČEZ ESCO zvaný „Fotovoltaika za 1 Kč“. Elektrárnu o instalovaném výkonu 936 kWp tak získá KCP bez investičních nákladů. Ty nese dodavatel, který fotovoltaiku pro zákazníka postaví a následně ji bude provozovat. KCP bude investici splácet v ceně odebírané elektřiny. Po ukončení 13letého kontraktu Kongresové centrum Praha fotovoltaickou elektrárnu za jednu korunu odkoupí a dále si bude vyrábět vlastní energii.

Tato metoda financování je nazývána EPC (Energy Performance Contracting). „Pro zákazníka je výhodná z hlediska cash flow. Na jejím financování spolupracujeme s Komerční bankou,“ sdělil Beneš.

Stavba velké fotovoltaické elektrárny v centru Prahy není jednoduchou záležitostí. Projektanti například museli zkouškami na vzorku panelů umístěných na střeše dokázat, že sluneční paprsky dopadající na jejich povrch nebudou oslňovat nejen blízké okolí, ale ani například návštěvníky několik kilometrů vzdálené Petřínské rozhledny. Díky svému malému sklonu a umístění na ploché střeše testem úspěšně prošly. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.