Soudce v New Yorku ve čtvrtek souhlasil s propuštěním zakladatele zkrachované kryptoměnové burzy FTX Samuela Bankmana-Frieda z vazby na kauci ve výši 250 milionů dolarů (asi 5,7 miliardy korun) složenou v dluhopisech, píše agentura AP. Žalobci třicetiletého podnikatele viní z „podvodu impozantních rozměrů“, který podle nich spočíval ve vykradení miliard dolarů z vkladů zákazníků k nezveřejněným rizikovým investicím prostřednictvím hedgeového fondu Alameda Research.

Bankman-Fried, který byl ve čtvrtek přepraven do USA z Bahamských ostrovů, kde byl minulý týden zatčen, se musí vzdát svého pasu a setrvat v domácím vězení v domě své matky v Kalifornii, a to až do 3. ledna, kdy bude soudní proces s ním pokračovat. Obžalovaný, který je jinak známý nošením ležérního oblečení, ve čtvrtek u soudu seděl mezi svými advokáty v obleku a kravatě.

Zatímco byl Bankman-Fried v letadle, přiznali se dva jeho klíčoví spolupracovníci k trestným činům souvisejícím s krachem FTX. Carolyn Ellisonová působila jako generální ředitelka Alameda Research a Gary Wang spoluzaložil FTX, kde pracoval jako technologický ředitel. Podle soudu se přiznali k podílu na „podvodu, který přispěl ke kolapsu burzy“. Oba podle AP podepsali dohodu o spolupráci s obžalobou a přiznali se k podvodům s cennými papíry a komoditními podvody výměnou za zmírnění trestu.

Bankman-Fried odmítá obvinění z podvodu. Uznal nicméně, že při řízení FTX pochybil a pádu burzy minulý měsíc nedokázal zabránit.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.