Průmyslový holding Czechoslovak Group (CSG) se stal největším akcionářem francouzské firmy Gaussin, která vyrábí bezemisní a samořiditelná vozidla pro dopravu zboží v logistických areálech, přístavech či na letištích. CSG získal více než pětinový podíl s právem na zastoupení v představenstvu Gaussinu. Holding vlastněný podnikatelem Michalem Strnadem o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Cenu transakce neuvedl.

Gaussin se rozhodl získat rozvojový kapitál úpisem nových akcií, aby mohl financovat významné projekty pro velké zákazníky. Akcie nabídl strategickému investorovi, kterým se stal CSG. Prostřednictvím akciové společnosti Tablon SPV získal Strnadův holding více než 20procentní podíl.

„Naše skupina je aktivní v dopravním a automobilovém průmyslu. Investice do společnosti Gaussin skvěle zapadá do našeho portfolia,“ uvedl Strnad. Dodal, že transakce naplňuje současné trendy v dopravě vedoucí ke zvýšení bezpečnosti a snížení ekologických dopadů.

Gaussin vyrábí elektrovozidla a podvozky s bateriemi či vodíkovými články, dále elektrolyzéry pro výrobu vodíku či elektrické nabíječky a systémy autonomního či samořiditelného pohybu vozidel. Nosnost podvozků se pohybuje od 16 do 75 tun. Využití mají při přepravě zboží na letištích, v přístavech či velkoskladech.

Společnost Gaussin je rodinnou firmou založenou Eugènem Gaussinem v roce 1880 v Héricourtu, kde má dodnes vývojový a výrobní areál. Firma má dva výrobní závody ve Francii a licenční výrobu v Singapuru, Sydney a Kataru. Akcie společnosti jsou veřejně obchodované na pařížské burze Euronext.

Průmyslový holding CSG se zaměřuje na strojírenství, automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl. Vlastní mimo jiné automobilku Tatra Trucks, výrobce malorážové munice Fiocchi či výrobce radarů Retia. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu 14,4 miliardy korun. V podnicích spadajících do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 tisíc zaměstnanců.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.