Akcie druhé největší švýcarské banky Credit Suisse zahájily čtvrteční obchodování růstem o více než 30 procent. Reagují tak na masivní podporu, kterou si finanční ústav zajistil u švýcarské centrální banky. Díky tomu zpevňují i velké akciové burzy v Evropě. Hlavní indexy pařížské a frankfurtské burzy si krátce po zahájení obchodování připisovaly kolem 1,5 procenta.

Před druhou hodinou odpolední středoevropského času růst akcií Credit Suisse zpomalil zhruba na 20 procent. Jedna akcie banky se tak okolo půl jedenácté obchodovala asi za 2,04 švýcarského franku. Agentura Reuters informovala, že švýcarská národní banka půjčila Credit Suisse 54 miliard dolarů, což je v přepočtu přibližně 1,2 bilionu korun. Centrální bankéři už dříve avizovali, že pokud se Credit Suisse dostane do potíží, je připravena ji podpořit.

„Tato opatření jsou demonstrací rozhodných kroků k posílení stability Credit Suisse. Pokračujeme v naší strategické transformaci tak, abychom našim klientům a dalším zainteresovaným stranám přinášeli hodnotu,“ uvedl ve středečním tiskovém prohlášení Ulrich Koerner, generální ředitel Credit Suisse.

Ten samý den centrální banka ve Švýcarsku a a také tamní úřad pro dohled nad finančním trhem uvedly, že Credit Suisse splňuje kapitálové a likvidní požadavky kladené na systémově důležité banky.

Na vývoj kolem druhé největší švýcarské banky reagovaly také další akciové tituly. Panevropský bankovní index Stoxx Europe 600 si krátce před druhou hodinou odpolední připisoval zhruba 0,75 procenta. Krach amerických bank Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank spolu s problémy Credit Suisse vyvolaly napětí v globálním bankovním sektoru a způsobily pokles akcií, zejména bankovních titulů.

Hlavní index pařížské burzy CAC 40 v brzkých odpoledních hodinách připisoval necelé procento, zatímco index DAX, klíčový pro německé akcie, vykazoval růst o zhruba 0,5 procenta. Hlavní indexy akciových burz v Miláně a v Madridu, kde jsou zastoupeny významné banky rovněž rostly.

V případě Credit Suisse se jedná o skutečně prudký obrat. Její akcie oslabovaly už od začátku týdne. A výrazněji se začaly propadat během úterý poté, co ve své výroční zprávě (vydané se zpožděním) oznámila, že v jejích finančních výkazech v letech 2021 a 2022 byly zjištěny určité nesrovnalosti. Banka ovšem zároveň dodala, že to podle ní neovlivnilo přesnost finančních výkazů, píše server CNBC.

Ve středu pak propad pokračoval, v jednu chvíli až o 30 procent. Dělo se tak zejména v reakci na prohlášení jejího největšího akcionáře, Saudi National Bank, že nehodlá bance poskytnout další kapitál na posílení stability finančního domu.

„Je to panika, trochu panika. Domnívám se ale, že zcela neopodstatněná, ať už pro Credit Suisse nebo pro celý trh,“ uvedl pro CNBC Ammar Al Khudairy, generální ředitel Saudi National Bank.  

Credit Suisse je po UBS největší bankou ve Švýcarsku a patří do skupiny systémově nejvýznamnějších bank světa. Podle analytiků by tak její problémy mohly vyvolat daleko větší otřes na světových trzích než pád americké SVB. 

Finanční dům má přitom problémy dlouhodobě. Za uplynulých dvanáct měsíců jeho akcie ztratily přes 70 procent své hodnoty. Odráží to fakt, že banka utrpěla v poslední době řadu ztrát. A to zejména kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, jež podporovala ocelárnu Liberty Steel. O peníze přišla i kvůli pádu amerického fondu Archegos. Ve Švýcarsku byla banka navíc vyšetřována kvůli podezření z praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Za loňský rok Credit Suisse vykázala ztrátu 7,3 miliardy franků (180 miliard korun).

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.