Největší kryptoměna bitcoin dále posiluje, v úterý po deseti měsících překročila hranici 30 tisíc dolarů (643 160 korun). Investoři zvyšují sázky na to, že americká centrální banka (Fed) brzy přestane s agresivním zpřísňováním měnové politiky.

Kolem 8:45 SELČ si bitcoin podle specializovaného serveru CoinDesk připisoval za uplynulých 24 hodin 6,4 procenta na zhruba 30 089 dolarů. Během obchodování v Číně kryptoměna vystoupala až na 30 403,09 dolaru.

Druhá největší kryptoměna, ether, ve stejnou dobu posilovala o 3,25 procenta na 1921 dolaru. Minulý týden se pohybovala kolem osmiměsíčního maxima 1942,50 dolaru.

Páteční zpráva o vývoji amerického pracovního trhu v březnu ukázala, že zaměstnavatelé si minulý měsíc udrželi vysoké tempo přijímání nových zaměstnanců. To podle agentury Reuters svědčí o odolnosti amerického hospodářství.

Otřesy v bankovním sektoru, které vyvolal krach banky Silicon Valley Bank (SVB) minulý měsíc, zvýšily očekávání trhu, že Fed pravděpodobně nebude delší dobu zvyšovat úrokové sazby, protože se snaží zmírnit napětí v tomto sektoru.

„Důvodem obecného posilování kryptoměn je optimismus obchodníků ohledně měnové politiky centrálních bank,“ uvedla analytička Tina Tengová ze společnosti CMC Markets.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.