Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v květnu zpomalil na 11,1 procenta z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně ceny stouply o 0,3 procenta. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Loni v květnu činil meziroční nárůst cenové hladiny 16 procent. Nynější mírnější nárůst cen je tak dán i vysokou srovnávací základnou z loňska. Pokles cen statistici v květnu zaznamenali ve srovnání s loňskem jen v dopravě díky zlevňování paliv. Značně meziročně zdražil třeba cukr nebo plyn, a to o desítky procent.
Na meziroční růst cenové hladiny měly v květnu podle ČSÚ největší vliv ceny týkající se bydlení, kde třeba ceny tepla a teplé vody stouply o 41,3 procenta, stočné o 30,3 procenta a ceny elektřiny o 24,8 procenta. Nájemné z bytu zdražilo o 6,8 procenta a vodné o 16,3 procenta.
Výrazně oproti loňskému květnu rostly ceny plynu a tuhých paliv. U plynu zdražení dosáhlo 47,6 procenta a u tuhých paliv 39,4 procenta. Ve srovnání s letošním dubnem růst cen zpomalil, protože v dubnu plyn meziročně zdražoval o více než 53 procent a tuhá paliva skoro o 48 procent.
Dny daňové svobody, stát, který nechce zhubnout, a inflace, s níž je vše ještě horší
Velký vliv na celkové zdražování mají i ceny potravin a nealkoholických nápojů. Například cukr zdražil oproti loňsku o 58,7 procenta. Stouply také mimo jiné ceny margarínu a ostatních rostlinných tuků o 25,8 procenta, ceny rýže o 23,2 procenta a ceny zeleniny o 21,5 procenta, z čehož brambory zdražily o 22,9 procenta. Značně rostly také ceny vajec, která zdražila o 32,3 procenta. Růst cen vajec však v květnu zpomalil, v dubnu zdražovala o více než 41 procent. Zlevnilo třeba meziročně máslo, a to o 19,7 procenta. V rekreaci a kultuře vzrostly v květnu ceny dovolených o 17,8 procenta, ceny stravovacích služeb o 15,1 procenta a ceny ubytovacích služeb o 14,5 procenta.
„Jediným oddílem spotřebního koše, kde ceny oproti loňsku dokonce klesly, byla doprava, a to především díky snižujícím se cenám pohonných hmot. Například nafta se v květnu na čerpacích stanicích prodávala v průměru za 31,72 koruny za litr, což byla nejnižší hodnota od srpna roku 2021,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Zlevnění v dopravě celkově činilo 4,4 procenta, z toho ceny pohonných hmot a olejů klesly meziročně o 22,6 procenta.
ČSÚ v pondělí zveřejnil také informace o dubnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Meziroční růst vývozních cen zpomalil na 0,2 procenta z březnových 2,7 procenta. U dovozu ceny v dubnu meziročně klesly o 5,4 procenta, v březnu se snížily o 2,8 procenta. Meziměsíčně ceny klesly, vývozní o 2,2 procenta a dovozní o 2,9 procenta. „Značný vliv měl vývoj cen minerálních paliv a posílení koruny vůči euru i dolaru,“ sdělil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist