České spořitelně (ČS) klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 16 procent na 9,3 miliardy korun. Provozní zisk se ve stejném období snížil o 17,3 procenta na 12,3 miliardy korun, uvedla banka v nově zveřejněných neauditovaných výsledcích hospodaření za první pololetí. ČS je největší banka v Česku podle počtu klientů. Jejím vlastníkem je rakouská finanční skupina Erste.

Meziroční pokles provozního zisku byl způsobený kombinací nižších provozních výnosů a vyšších provozních nákladů. Provozní výnosy se bance snížily v meziročním porovnání o 6,1 procenta. Celkové provozní náklady se zvýšily o 9,6 procenta.

Čistý výnos z poplatků a provizí spořitelně v prvním pololetí meziročně stoupl o 6,2 procenta na 5,1 miliardy korun. Čistý úrokový výnos se ve srovnání s prvním pololetím loňského roku naopak snížil, a to o 9,7 procenta na 16,7 miliardy korun. „Vývoj čistého úrokového výnosu byl ovlivněn především prostředím vyšších úrokových sazeb,“ uvádí banka v tiskové zprávě. Nárůst úrokových nákladů byl podle ní částečně kompenzován růstem úrokových výnosů, který odrážel nárůst úvěrů a investic v kombinaci s vyššími výnosy.

Celkové provozní náklady spořitelny zůstaly pod mírou inflace a meziročně se zvýšily o necelou desetinu na 11,6 miliardy korun. Důvodem byl zejména nárůst nákladů na zaměstnance a zvýšení ostatních správních nákladů.

„Díky naší silné pozici jsme dokázali během prvního pololetí dokončit akvizici úvěrového portfolia Sberbank CZ,“ uvedl k hospodářským výsledkům člen představenstva ČS zodpovědný za finanční řízení Ivan Vondra. Úvěroví klienti zkrachovalé české pobočky ruské Sberbank přešli do České spořitelny poslední dubnový víkend. Podle dřívějších informací spořitelna za úvěry v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun zaplatila 41,053 miliardy Kč.

Hrubý objem klientských úvěrů skupiny ČS, který byl ovlivněn akvizicí Sberbank CZ, vzrostl meziročně o 9,5 procenta na 987,7 miliardy korun. Úvěry domácnostem v meziročním srovnání stouply o 9,3 procenta na 628,3 miliardy Kč. Objem úvěrů firmám vzrostl rovněž o 9,3 procenta na 355 miliard korun

Vklady klientů ČS vzrostly v meziročním porovnání o 6,1 procenta na 1455,9 miliardy Kč, což bylo způsobeno růstem vkladů korporátní klientely téměř o 40 procent na 383,6 miliardy Kč. Vklady domácností se meziročně téměř nezměnily a zůstaly na 924,2 miliardy Kč.

Erste vydělává

Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, v pololetí zvýšila čistý zisk o 30,7 procenta na 1,49 miliardy eur (35,7 miliardy Kč). Hospodaření podpořil příznivý vývoj ve všech složkách zisku, například vysoké výnosy z úroků díky růstu úrokových sazeb nebo čistý zisk z obchodování. Banka to oznámila v dnešním sdělení.

Provozní zisk Erste Group se zvýšil o 44,5 procenta na 2,7 miliardy eur. Čisté výnosy z úroků pak banka zvýšila o 25,5 procenta na 3,56 miliardy eur. Čisté výnosy z provizí a poplatků stouply o 4,9 procenta na 1,27 miliardy eur.

"Ekonomiky střední a východní Evropy se vrátí k solidnímu růstu již v příštím roce. Silná pozice naší banky znamená, že můžeme a budeme podporovat ekonomiky našeho regionu na cestě k udržitelnější budoucnosti. Kromě financování je však potřeba přijmout i doprovodná strukturální opatření, jako je odstranění byrokratických překážek v přístupu k dotacím a pokrok při zavádění evropské unie kapitálových trhů," uvedl generální ředitel Erste Group Willi Cernko.

Objem úvěrů se v pololetí zvýšil o 1,4 procenta na 204,9 miliardy eur. Z toho jedna miliarda připadla na nové zelené úvěry. Objem vkladů narostl o 7,6 procenta na 241,1 miliardy eur.