Energetický Holding Malina, který je v současnosti kvůli problémům se zajištěním velkého množství zakázek na fotovoltaiku v úpadku, nabídl zákazníkům, od nichž vybral zálohy, ale dosud nezahájil instalaci, dokončení zakázky za příplatek 20 procent z původní ceny. Pokud na doplatek klienti nepřistoupí, měla by společnost nezahájené zakázky realizovat s partnerskou firmou. To je však podmíněno schválením reorganizace společnosti. O té rozhodne schůze v říjnu. Informovala o tom v pondělí společnost Malina.
Dříve podnik uvedl, že práce nebyly zahájeny zhruba u 2300 zakázek. Dalších 1500 rozdělaných chce firma dokončit.
Podle Maliny je příplatek nutný pro dokončení zakázky, důvody více nespecifikovala. Pokud na to klienti přistoupí, uzavře s nimi podnik dodatek k původní smlouvě. První dodatky začala Malina uzavírat v předchozích týdnech a první takové zakázky chce společnost brzy dokončit.
V případě, že zákazníci na příplatek nepřistoupí, měla by Malina podle vyjádření firmy zakázky dokončit ve spolupráci s partnerskou společností, která by měla doplatek za klienta uhradit. Tento způsob řešení je však podle firmy podmíněn schválením reorganizace společnosti, o nějž Malina usiluje v rámci vedeného insolvenčního řízení. Podrobnosti ke spolupráci s partnerskou firmou podnik neuvedl.
Milion měsíčně za osm krizových manažerů je dobrá cena, hají se Malina, toho času v insolvenci
Energetický Holding Malina v předchozích měsících přiznal problémy se zajištěním zakázek. Vedení společnosti proto na začátku května podalo návrh na insolvenci, v němž uvedlo závazky ve výši téměř 1,4 miliardy korun.
Městský soud v Praze následně s firmou zahájil insolvenční řízení a rozhodl o jejím úpadku. Spolu s tím soud určil insolvenčního správce, kterým se stala Insolvenční agentura se sídlem v Karlových Varech. První schůzka věřitelů, na níž by se mělo rozhodnout o dalším osudu firmy, se původně měla uskutečnit 29. srpna, nedávno však byla odložena na říjen.
Společnost kvůli problémům provedla už několik změn ve vedení firmy. Od 1. června ji řídí někdejší šéf představenstva státního podniku Prisko Marián Klásek. V minulosti měl na starosti například převzetí těžebního podniku OKD.
Majoritním vlastníkem holdingu je Cyril Regner, menšinovým majitelem je dnes už bývalý předseda představenstva Jan Urban. Podnik zaměstnává kolem 135 lidí. Za minulý rok byla společnost ve ztrátě přes 186 milionů korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist