Těžební a energetické společnosti MND z Hodonína loni meziročně vzrostly výnosy ze 118 na 210 miliard korun a zisk se zvýšil více než desetinásobně na 3,2 miliardy korun z 285 milionů o rok dřív. Výsledky příznivě ovlivnil růst cen zemního plynu a ropy na trhu, firma také využila kolísání cen komodit k ziskům z obchodování s plynem a elektřinou. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin, na kterou v úterý upozornil server E15.cz.

Firma patří do podnikatelské skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka a vedle těžby uhlovodíků, jejich prodeje a prodeje elektřiny se věnuje rozvojovým projektům. Mezi ně patří využívání geotermální energie, ukládání oxidu uhličitého do dotěžovaných ložisek ropy a plynu a také stavba větrného parku pro výrobu elektřiny na Ukrajině. „Loňský výsledek byl navíc zesílen kombinací předchozích úspěšných investic do průzkumu, navyšování skladovací kapacity, vrtných souprav a klientského portfolia na straně jedné a růstu cen komodit na světových trzích na straně druhé,“ uvedl výkonný ředitel Jiří Ječmen.

Kromě velkoobchodu s plynem a elektřinou firma působí v Česku i na maloobchodním trhu. V dodávkách elektřiny a plynu koncovým spotřebitelům patří MND k největším hráčům na trhu. Během loňska získala zhruba 10 tisíc odběrných míst a na konci roku tak jejich počet zvýšila na 254 tisíc v součtu zákazníků, kteří odebírají plyn a elektřinu.

Firma měla v loňském roce i s dceřinými společnostmi téměř 800 zaměstnanců, což je stejné jako o rok dříve.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.