Těžební a energetické společnosti MND z Hodonína loni meziročně vzrostly výnosy ze 118 na 210 miliard korun a zisk se zvýšil více než desetinásobně na 3,2 miliardy korun z 285 milionů o rok dřív. Výsledky příznivě ovlivnil růst cen zemního plynu a ropy na trhu, firma také využila kolísání cen komodit k ziskům z obchodování s plynem a elektřinou. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin, na kterou v úterý upozornil server E15.cz.

Firma patří do podnikatelské skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka a vedle těžby uhlovodíků, jejich prodeje a prodeje elektřiny se věnuje rozvojovým projektům. Mezi ně patří využívání geotermální energie, ukládání oxidu uhličitého do dotěžovaných ložisek ropy a plynu a také stavba větrného parku pro výrobu elektřiny na Ukrajině. „Loňský výsledek byl navíc zesílen kombinací předchozích úspěšných investic do průzkumu, navyšování skladovací kapacity, vrtných souprav a klientského portfolia na straně jedné a růstu cen komodit na světových trzích na straně druhé,“ uvedl výkonný ředitel Jiří Ječmen.

Kromě velkoobchodu s plynem a elektřinou firma působí v Česku i na maloobchodním trhu. V dodávkách elektřiny a plynu koncovým spotřebitelům patří MND k největším hráčům na trhu. Během loňska získala zhruba 10 tisíc odběrných míst a na konci roku tak jejich počet zvýšila na 254 tisíc v součtu zákazníků, kteří odebírají plyn a elektřinu.

Firma měla v loňském roce i s dceřinými společnostmi téměř 800 zaměstnanců, což je stejné jako o rok dříve.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist