Minulý měsíc se zcela zastavil čínský vývoz produktů z gallia a germania. Píše to agentura Reuters s odkazem na celní statistiky. V srpnu totiž začala v Číně platit přísnější regulace, která znesnadňuje export těchto dvou klíčových materiálů pro výrobu polovodičů.

Podle nových pravidel platných od 1. srpna pro vývoz šesti produktů z germania a osmi z gallia je zapotřebí speciální licence, která se uděluje pro export zboží, jež může mít i vojenské využití. Peking to zdůvodňuje tím, že tyto produkty lze použít i při výrobě zbraní.

 

Poskytnutí licence podle jednoho z obchodníků s produkty z germania trvá v průměru 45 dní. „Do zahraničí jsme minulý měsíc nevyvezli nic a na povolení stále čekáme,“ uvedl pro agenturu Reuters nejmenovaný obchodník.

Vzhledem k tomu, že od začátku srpna měla začít platit restriktivní opatření, zahraniční kupci zvýšili své nákupy v předchozím měsíci. V červenci bylo z Číny do zahraničí prodáno 8,6 tuny produktů z germania, což byl zhruba dvojnásobek ve srovnání s červnem. V červenci se zároveň z Číny vyvezlo 5,2 tuny výrobků z gallia.

Zpřísnění režimu pro vývoz obou druhů komponentů považuje agentura Reuters za další etapu obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Krok kritizovala také Evropská unie.

Podle údajů, které dříve citovala agentura Reuters, se v Číně koncentruje 60 procent světové produkce germania a 80 procent produkce gallia.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.