Skupina investorů vedená společností soukromého kapitálu Japan Industrial Partners (JIP) koupila 78,65 procent akcií Toshiby. Otevřela tak cestu k tomu, aby se akcie japonského průmyslového konglomerátu po 74 letech stáhly z akciového trhu. Podle dohody by k tomu mohlo dojít už koncem letošního roku. Firma to uvedla ve svém středečním sdělení.

Vzhledem k tomu, že skupina teď vlastní více než dvě třetiny firmy, umožňuje jí to dokončit obchod v hodnotě 14 miliard dolarů (321 miliard korun) a učinit z Toshiby soukromou společnost, píše zpravodajský server BBC. Kořeny Toshiby sahají až do roku 1875, kdy začínala jako výrobce hodin a mechanických panenek.

„Společnost nyní udělá významný krok směrem k nové budoucnosti s novým akcionářem,“ uvedl v prohlášení prezident a generální ředitel Toshiby Taró Šimada. S akciemi firmy se začalo obchodovat v květnu 1949, kdy byla znovu otevřena tokijská burza a kdy se Japonsko vymanilo z následků ničivé druhé světové války.

Divize Toshiby sahají od domácí elektroniky po jaderné elektrárny. Celá desetiletí po druhé světové válce byla firma symbolem hospodářského oživení země a jejího technologického průmyslu. V roce 1985 podnik uvedl na trh to, co popsal jako „první masově prodávaný přenosný počítač na světě“.

V posledních letech ale Toshiba čelila řadě velkých neúspěchů. V roce 2015 přiznala, že během šesti let nadhodnotila své zisky o více než jednu miliardu dolarů, a zaplatila pokutu 7,37 miliardy jenů (asi bilion korun), což byla v té době nejvyšší pokuta v historii země. O dva roky později následoval bankrot americké jaderné divize Westinghouse. K získání peněz na pokrytí finančních ztrát způsobených bankrotem firma musela prodat svou divizi na výrobu mikročipů.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.